Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025

DEKORELEMENT, skuret och bronserat trä, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK

POSITIV, Harmonipan, Wener Baus, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK

ORIENTMATTA, Kashmar, old, signerad, ca 400 x 295 cm
Final bid8,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Final bid1,900 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

INGEGERD SILOW, rölakan, monogramsignerad, ca 170 x 230 cm
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

CARL ERIC BJÖRKEGREN (1920-1994), olja på duk, signerad och daterad 1974
Final bid4,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1965
Final bid34,000 SEK
Est32,000 - 36,000 SEK

RING, 18k vitguld, med gammalslipade diamanter tot ca 0.63 ct, sk syskonring
Final bid3,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

KAFFESERVIS, 3 del, silver, tot vikt ca 1 250 g
Final bid14,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, sannolikt omkring år 1900
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK

UNO VALLMAN, 5 del, matgrupp med måleri av Uno Vallman, tillskrivet, 1930-/40-tal
Final bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

UNO VALLMAN (1913 - 2004), samling teckningar, skisser och akvarell, bla signerade
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK

UNO VALLMAN, stor samling utställningsaffischer, samtliga "Uno Vallman Galerie du Passeur, 90 rue du bac Paris 1-20.4 1965"
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

JEAN-ANTONIE LÉPINE (1720-1814), fickur, 18 k guld, Frankrike, Paris
Final bid4,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

RING, 18k guld, med citrin och diamanter
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK

UNO VALLMAN (1913 - 2004), olja på papper, osignerad
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK

CERTINA, armbandsur, 14k guld, tot vikt ca 31 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

CLARA HALLENCREUTZ (född 1985), c-print, signerad
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK

CLARA HALLENCREUTZ (född 1985), fotografi, signerad
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK