Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025

CERTINA, damarmbandsur, 18k vitguld, tot vikt ca 18,5 g
Final bid11,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

SKÅL PÅ FOT, silver, GAB, Stockholm, 1935
Final bid6,800 SEK
Est4,000 SEK

BORGILA, vas, silver, Stockholm 1949
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

PRADA, handväska, "Glace Calf Twin Pocket Tote Bag", 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

TAKAMPEL, alabaster, 1900-talets början
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK

SPEGEL, swedish modern, Glas och Trä, 1940-/50-tal
Final bid7,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie" / "Tivolilampan", Lyfa, Danmark
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1972
Final bid36,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK

SKÅLAR OCH FAT, 7 del, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid700 SEK
Est800 SEK

BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid500 SEK
Est800 SEK

TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

Final bid5,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK

Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

TRÅGSOFFA, 1700-/1800-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK

STOLAR, 1 par, 1700-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, 1700-/1800-tal, märkta AAS
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

SÅSKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid650 SEK
Est800 SEK

LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft
Final bid6,600 SEK
Est5,000 SEK

Final bid200 SEK
Est800 SEK

LYKTA, mässing och glas, 1700-tal
Final bid15,000 SEK
Est4,000 SEK

COLLIER, 18k guld, vikt ca 13,6 g
Final bid10,500 SEK
Est11,000 - 13,000 SEK

RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.60 ct
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK

AXEL LINDMAN (1848-1930), olja på duk, signerad
Final bid8,200 SEK
Est3,000 SEK

BÄGARE, silver, GAB, år 1947, total vikt ca 220 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1954
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK

BERTRAM POT, golvlampa, "Prop light", för Moooi, 2000-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK

Final bid4,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK

BO BESKOW (1906-1989), olja på duk, signerad
Final bid3,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, år 1967
Final bid8,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK

Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

Final bid7,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

PETER GODWIN (Australien, född 1953), tempera på pannå, signerad och daterad 2016 à tergo
Final bid1,700 SEK
Est4,000 SEK

BROR FORSLUND (1902-1982), skulptur, snidat trä, signerad
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK

ALFRED WAHLBERG (1834-1906), olja på duk, signerad och daterad 63
Final bid24,000 SEK
Est50,000 - 60,000 SEK

Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

Final bid18,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

SPEGEL, rokoko, bronserad, 1700-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK

GÉRARD THOMAS, hans krets, flamländsk skola, 1600-/1700-tal
Final bid8,200 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK

RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, MGAB 1976
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK