Categories

1
1d 5h
GOLVUR, Karl Johan, björk, 1800-talets första hälft_33324a_lg.jpeg
GOLVUR, Karl Johan, björk, 1800-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK
2d 5h
SKÅLAR PÅ FOT, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft _32575a_lg.jpeg
SKÅLAR PÅ FOT, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
5d 4h
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33507a_8dc638c4ed14379_lg.jpeg
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
5d 4h
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal_33646a_8dc65051fef39ea_lg.jpeg
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid500 SEK
Est800 SEK
5d 4h
SOFFA SAMT KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal _33883a_lg.jpeg
SOFFA SAMT KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est7,000 SEK
5d 5h
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33509a_8dc638c0d07cb02_lg.jpeg
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK
7d 4h
VITRINSKÅP, rokokostil, ek, 1800-tal_33819a_lg.jpeg
VITRINSKÅP, rokokostil, ek, 1800-tal
Current bid3,000 SEK
Est7,000 SEK
8d 5h
BORDSLAMPSFOT,  mässing, empirestil, sannolikt Gusums Bruk_33800a_8dc6531073c6877_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, mässing, empirestil, sannolikt Gusums Bruk
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
10d 5h
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, sannolikt 1900-tal_33645a_8dc6505286c5a3d_lg.jpeg
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, sannolikt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
11d 4h
SKULPTUR, bronserad metall, Frankrike, 1900-talets andra hälft _33647a_8dc65c18442ebac_lg.jpeg
SKULPTUR, bronserad metall, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Current bid300 SEK
Est2,500 SEK
11d 5h
MINIATYRMÅLNING, 1800-tal, i bronsram_33629a_8dc6504afc4d7cb_lg.jpeg
MINIATYRMÅLNING, 1800-tal, i bronsram
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
11d 5h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal_33734a_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK
11d 5h
BANKETTER, 1 par, empirstil, 1800-/1900-tal_33847a_lg.jpeg
BANKETTER, 1 par, empirstil, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK
11d 6h
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal_33634a_8dc650534e78b68_lg.jpeg
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK
14d 4h
VÄGGSKÅP, allmoge, Härjedalen, 1800-talets andra hälft
Current bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
14d 4h
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Current bid2,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
14d 4h
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, mattallrikar, "Musselmalet", modell 1084, helblond
Current bid4,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
14d 4h
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, djupa tallrikar, "Musselmalet", modell 1170, helblond
Current bid4,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
14d 4h
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, smörgåstallrikar, "Musselmalet", modell 1086, helblond
Current bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
14d 4h
ROYAL COPENHAGEN, karott med lock, "Musselmalet", modell 622-1129, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK
14d 4h
ROYAL COPENHAGEN, såsskål, porslin, "Musselmalet", modell 1105, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
14d 4h
ROYAL COPENHAGEN, 1 par ljusstakar, "Musselmalet", modell 15, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modellnr 1115, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, 3 st uppläggningsfat, porslin, "Musselmalet", modell 1146, 1147 samt 1148, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, fat "Musselmalet", modell 1041, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, 4 st crèmekoppar med fat, "Musselmalet", modell 1228
Current bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
14d 5h
BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft, Sverige
Current bid7,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, 12 kaffekoppar med fat, porslin, "Musselmalet", modellnr 1035, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid850 SEK
Est2,500 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, assietter, "Musselmalet", modell 1087, helblond
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modell 1195, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, "Musselmalet", modell 1022, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid300 SEK
Est2,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, 14 del, servisporslin, "Musselmalet", Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, porslin, "Musselmalet", modellnr 1023, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
14d 5h
ROYAL COPENHAGEN, sockerskål och gräddknna, porslin, "Musselmalet", modellnr 1032 samt 1112, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
14d 6h
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
14d 6h
ATTILA SUTA (född 1976), skåp, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Current bid3,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
14d 6h
ATTILA SUTA (född 1976), bockbord, barockstil, 1900-/2000-tal
Current bid4,400 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
14d 6h
STOLAR, 10 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Current bid6,200 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
14d 6h
STOLAR, 4 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Current bid900 SEK
Est5,000 SEK
14d 6h
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Current bid3,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
14d 6h
LOUIS VUITTON, axelremsväska "Petite Noé"
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
14d 6h
LOUIS VUITTON, plånbok, "Zippy Organizer"
Current bid550 SEK
Est2,000 SEK
14d 7h
LOUIS VUITTON, handväska, "Houston"
Current bid300 SEK
Est1,500 SEK
14d 7h
BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft
Current bid2,200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
15d 4h
KANDELABRAR, 1 par, brännförgylld brons och marmor, 1800-tal
Current bid2,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
15d 4h
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad
Current bid550 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
15d 4h
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad
Current bid1,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
15d 4h
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, sannolikt 1800-talets första hälft
Current bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Contact

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Opening hours

Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.