LITOGRAFISKA FÄRGTRYCK, 63 st, "Nordens fåglar", Stockholm 1898
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

MATTA, Ogeborg, Vorwerk, nutida
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

RING, 18k vitguld, med diamant ca 0.16 ct, GFAB, 1984, vikt ca 2 g
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, "Lyxy", Rotaliana, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas och mässing, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SKULPTURER, 4 st, skuret trä, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VINKARAFF, glas WMF, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MODEPLANSCHER, 4 st, kolorerade grafiska blad, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF SIMON, väggrelief, stengods, Søholm, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FÅTÖLJ, 1930-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Utgår nytt nr. ERIK HÖGLUND, 2 st, pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerade
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

VAS, porslin, Kanton, Kina, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SAMLING KAFFESKEDAR, 26 st, silver, olika modeller, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

HINK, koppar och mässing, England, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

HÄNGE, RING SAMT FIL, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad 1999
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LEKSAKER, 2 st, bla Steiff, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK

PALL, furu, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURINER, 2 st, porslin, Tyskland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, malm, "Monsas", Bersbo, 1974
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, trä, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK

FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

MARIANNE WESTMAN, 5 del, porslin, "Picknick", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

JARDINJÄR, majolika, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

CERTINA, armbandsur, stål, quartz
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GUNNAR NYLUND, skålfat, "Zenit", keramik, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad Silvio Bonalli, daterad 1972
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

HERTHA BENGTSSON, 6 st, kaffekoppar med fat, "Koka Blå", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 400 SEK

KONSTLITTERATUR, 9 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKULPTUR, malm, Bersbo 1985
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, signerad och daterad BK 1975
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi, signerad och numrerad 345/360
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

LILLEMOR MANNERHEIM, 4 st, stolar, "Nesto A10", Nässjö stolfabrik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

RUNE WAHLSTRÖM (1916-1968), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK