FRIEDRICH BINDE, collier, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 10 del, porslin, "Fresh Fruit", Johnson Brothers, England
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGSKÅP, Sydeuropa, 1800-tal, med emaljinläggningar
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 SEK

HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 2 g
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, "Lyxy", Rotaliana, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ARMBAND, silver, svenska stämplar VJ 1948, vikt ca 42 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ORIENTMATTA, Srinagar-Kashmir, old, ca 192 x 122 cm
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

DALAHÄSTAR, 2 st, bemålat trä, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, takplafond, "PLAFO", Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

OSTKUPA, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KOPPARTUNNA, J Olsson Ödeshög, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ASKFAT, 1 par, silver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SMYCKEN, 6 del, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GOLVLAMPA, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VAS, porslin, Japan, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

VÄGGKLOCKA, malm och trä, "Smålandsklockan, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BESTICK, 62 del, nysilver, "Saga", Skandia, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SPEGEL, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

GUSTAV ADON (född ?), olja på duk, signerad och daterad -48
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SOFFA, "Johan", Dux, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK

COLLIER, 18k guld
Startbud200 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

SAMLING SMYCKEN, 9 st, silver/sterlingsilver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, metall, Markslöjd, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

UTSTÄLLNINGSAFFISCH, efter Marc Chagall, Moderna Museet 1982
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KNUT OSKAR GASTON WILHELM SMIDT (1898 - 1976), etsning, signerad, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

KENT ERIKSSON, bordslampa, stengods, Designhuset, Lidköping
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

VÄGGPENDYL, Junghans, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

SKULPTUR, porslin, "Lovers from Verona", Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL SAMT LJUSSTAKAR, 1 par, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ROLF BERG, figur, keramik, Torshälla, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK