HALLMÖBEL, 2 del, art déco-stil, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

MATSKEDAR, 2 st, silver, Arvid Floberg, Stockholm, sent 1700-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Metallslöjden Gusum, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

LISA LARSON, figur, "Dora", stengods, Gustavsberg, signerad
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK

FOTPALL, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MODELLMOTORCYKEL, Kawasaki 750, Poly Toys, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ÖRHÄNGEN, 12 par, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

HERRBETJÄNT, FR Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BIJOUTERIER OCH ARMBANDSUR, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BYRÅ, England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

SKED, silver, Carl Fredrik Seseman (verksam 1781-1819), Arboga 1793
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

GUNNAR NYLUND, kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

HERTHA BENGTSSON, 6 del, kaffekoppar med fat, "Koka Blå", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FOLKE HENELL (1908-2005), olja på pannå, signerad och daterad 1948
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

VÄGGLAMPA, Italien, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

EWA JARENSKOG, figur, keramik, Jie, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

STÄMPELKLOCKA, International company time recording Co, 1900-talets början
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MONA HUSS WALLIN (född 1944), färglitografi, signerad och daterad -79
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SOCKERKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, rokokostil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GOLVLAMPA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SMYCKEN, 7 st, silver, filigranarbete
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ARMBAND, 14 k guld
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SMÖRGÅSSPADE, silver, B Erlandsson, Kristianstad, 1911
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

GUSTAF HÖGLUND (1910-1994), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

VASER, 1 par, keramik, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VINGLAS, 6 st, Leek kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGPENDYL, ek och mässing, Junghans, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JORDGLOB, Svenska Bokhandelscentralen AB, Stockholm, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

GUSTAV ADON JOHANSSON, olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

FÅGELBUR, metall, Honfleur, Normandie, sannolikt 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

TIDSKRIFTER, ca 70 st, Antik & Auktion, 1994-2003
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ÅKE WICKSTRÖM (1927-2019), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAZZOR, 1 par, mässing, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPA, koppar och glas, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK