12h 31 m
VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 33 m
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 35 m
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
12h 37 m
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Aktuellt bud900 SEK
Värdering2 000 SEK
12h 39 m
SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
12h 41 m
EHLÉN JOHANSSON, kandelaber, IKEA PS 2012
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 43 m
FÅTÖLJ, rokokostil, 1800-talets slut
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
12h 45 m
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
12h 47 m
SVEA, armbandsur, rostfritt stål
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 49 m
SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 51 m
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering5 000 SEK
12h 53 m
LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
FICKUR, 18k guld, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 37,5 g
Aktuellt bud5 400 SEK
Värdering4 000 SEK
1d 10h
DESSERTSKÅLAR, 12 st, glas, AMP Glas, Kosta, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering8 000 SEK
1d 10h
TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
SAMLING PINS, ca 230 st, metall, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
VASER, 1 par, glas, möjligen Murano, Italien, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
MOCKASKEDAR, 11 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 92 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
BESTICK, 16 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
GLASSERVIS, 18 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 11h
TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 11h
STRÖARE, 3 st, silver, England, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 70 g
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
SMOKING, Style, herr, strlk ca 50
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 11h
GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
BESTICKUPPSÄTTNING, 42 del, rostfritt stål, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
1d 11h
BURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg samt "Kyllans kondis" JIE Grantofta, 1950-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906-1989), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
SKEPPSLJUSTAKE, mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, sannolikt England 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
ANNE NILSSON, 2 st, snapsglas, "Clown", glas, Orrefors, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
VASER OCH SKULPTUR, glas, bla Målerås, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
SÅG, smide, 1700-/1800-tal
SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 11h
PALL, Danmark, etikettmärkt Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets mitt
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 11h
DUK, linnedamast, sannolikt 1900-talets slut, ca 250 x 137 cm
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
 INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
1d 12h
SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK