PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering4 000 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SEBASTIAN HERKNER, fåtölj, La Cividina, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 200 SEK

RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad 1965
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

RING, 18k guld, svenska stämplar, tot vikt ca 5,9 g
Aktuellt bud5 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

MATBORD, Johansson Design, "Discus", samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

TABURETT, smide, samtida
Aktuellt bud450 SEK
Värdering800 SEK

GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

STEFAN DIEZ, matbord, "New order", för HAY, nutida
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK

BIRGER MÖRK (1919-2010), olja på pannå, signerad och daterad -59
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 200 SEK

KOLONN, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

HERMAN LINDQVIST (1868-1923), etsning, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BERTIL FRIDHAGEN, bokhylla, teak, Bodafors, 1950-/60-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

SKOLPLANSCHER, 6 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 544 x 89 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSUR, onyx, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 6 st, metall, bla Polo Jack, Citizen, Tajms, Moretime, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

RAYMOND LOEWY, 25 del, kaffeservis, porslin, "Form 2000", Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering800 SEK

DALAHÄST, bemålat trä, större modell, Nils Olsson, 1900-tal
Aktuellt bud900 SEK
Värdering800 SEK

GLASÖGONBÅGAR, 14 st, mestadels 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

MATSALSMÖBEL, 5 del, 1950-/60-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering3 000 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,3 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 000 SEK

LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

ANDERS WALLIN (född 1953), färglitografi, signerad och daterad -86, EA
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FRACK, Tiklas, herr, strlk 50
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK