PÄRLCOLLIER OCH ARMBAND, odlade pärlor, lås av förgyllt sterlingsilver
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
CYKEL, Cresent, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING GRAFIK, 5 st blad, bla Leopold Fare, Oskar Bergman, Lars Norrman, Sven Erixson, Sven Robert
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, Nils G Stenqvist, Galleri Doktor Glas, 1994
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LUDVIG WAHLGREN, mor och barn, blandteknik
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, rölakan, monogramsignerad AT, ca 210x140 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarck, vikt ca 106 g
Slutpris36 800 SEK
Värdering35 000 SEK
SKULPTUR, art déco-stil, sannolikt 1900-/2000-tal, brons
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
HANS HAMNGREN, komposition, etsning
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 200 SEK
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 500 SEK
PER GUNNAR THELANDER, figurkompositon, färglitografi
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
GUNILLA MANN, "Gamla Linköping", färglitografi
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, solitära briljantslipade diamanter tot ca 1,00 ct
Slutpris12 000 SEK
Värdering14 000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
COLLIER, silver
Slutpris1 900 SEK
Värdering800 SEK
OLOF HÄGGQVIST, 1 par, "Juninatt" samt "Trollsländedag", kopparstick
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KLACKRING, 14k guld, med grönmelerad sten, tot vikt ca 13 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ARNE JACOBSEN, 5 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BENGT NEHRMAN, sommarvy med badare, färglitografi
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
LITOGRAFIER, 4 st, M&W von Wright, ur verket "Svenska fåglar" 1917-1929
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 39 g
Slutpris12 500 SEK
Värdering13 000 SEK
BORD, 1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 40 g
Slutpris13 300 SEK
Värdering14 000 SEK
COLLIER, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 72 g
Slutpris23 300 SEK
Värdering24 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Primo/låg, Yngve Ekström, Swedese
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, komposition med skulptur och azalea, färglitografi
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
JORGO KRALLIS, "Fireworks"(Fyrverkeriet), blandteknik
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 7 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 7 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BENGT ERICSON, komposition, blandteknik
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 500 SEK
BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, Fredericia Stolefabrik, Danmark
Slutpris12 500 SEK
Värdering8 000 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 500 SEK
DAMARMBANDSUR, Luxor, 18k vitguld, med åttkantslipade diamanter, tot ca 0.40 ct, total vikt ca 31 g
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkiepelag", Rubn, svartlackerad metall
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Myran", Fritz Hansen, Danmark
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
HÄNGE OCH RING, silver och sannolikt förgyllt silver, med bla opal och ametist
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Kosta Boda, glas
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK