Börjar: 5 jan 2022 13:41Avslutas: 24 jan 2022 17:00

Januariauktion

Januariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Januariauktion
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, Gustavsberg 1923_3b_8d9cdda970e5813_lg.jpeg
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, Gustavsberg 1923
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979_1a_8d9cf8bc44e472c_lg.jpeg
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, tenn_4a_8d9cf90aaa87e65_lg.jpeg
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, tenn
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-talets andra hälft, skivor av glas_7a_8d9bbc57c883950_lg.jpeg
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-talets andra hälft, skivor av glas
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
SOFFBORD, "Tema", Hans Andersson, Karl Andersson & Söner, 1900-/2000-tal_8a_8d9d065c0cc21ff_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 800 SEK
GOLVLAMPA, stål, Qazqa, 2000-tal_9a_8d9caaef695ac15_lg.jpeg
GOLVLAMPA, stål, Qazqa, 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
HERRARMBANDSUR, Certina, "Blue Ribbon", automatiskt urverk_27a_8d9ceb6d991ebdd_lg.jpeg
HERRARMBANDSUR, Certina, "Blue Ribbon", automatiskt urverk
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
OIVA TOIKKA, "Kastehelmi", 11 st assietter, glas, Arabia_28a_8d9ceae65770849_lg.jpeg
OIVA TOIKKA, "Kastehelmi", 11 st assietter, glas, Arabia
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo, Värnamo_11a_8d9b98a7f53bca4_lg.jpeg
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo, Värnamo
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Saga", Skandia 1947, tot vikt ca 132 g_30a_8d9ceb64cd54287_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Saga", Skandia 1947, tot vikt ca 132 g
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
SOFFA, Søren Lund, Danmark, 2000-tal_12a_8d9d114284b29e2_lg.jpeg
SOFFA, Søren Lund, Danmark, 2000-tal
Slutpris11 000 SEK
Värdering6 000 SEK
SOFFA, Søren Lund, Danmark, 2000-tal_13a_8d9d1145dc24b9e_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering6 000 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal, fanerad med mahogny_17a_8d9bbd97c0fbd20_lg.jpeg
BOKHYLLA, 1940-tal, fanerad med mahogny
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, sk trois couleur, tot vikt ca 15 g_238d_8d9cb80138de4da_lg.jpeg
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, sk trois couleur, tot vikt ca 15 g
Slutpris4 900 SEK
Värdering5 000 SEK
KOSTA BODA, skål, flerfärgat glas_29a_8d9ceb087eb2f32_lg.jpeg
KOSTA BODA, skål, flerfärgat glas
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
KORGSTOL, "Pil", Bengt Ruda, för Ikea, 1960-tal_19a_8d9ba5f0a2205e4_lg.jpeg
KORGSTOL, "Pil", Bengt Ruda, för Ikea, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 10 st, silver, tot vikt ca 246 g_31a_8d9ceb30c3a105f_lg.jpeg
BESTICK, 10 st, silver, tot vikt ca 246 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft, fanerad med valnöt_20a_8d9bbe14513380b_lg.jpeg
BYRÅ, 1800-talets andra hälft, fanerad med valnöt
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
PINNSTOLAR, 4 st, snarlika, 1900-talets första hälft_21a_8d9c077bc5658a4_lg.jpeg
PINNSTOLAR, 4 st, snarlika, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BRUNO MATHSSON, sideboard "MI806", masurbjörk, skjutdörrar_15a_8d9ba56de0b7da8_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, sideboard "MI806", masurbjörk, skjutdörrar
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 500 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, modell "Olga", tot vikt ca 128 g_32a_8d9cfb2a8ffd395_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, modell "Olga", tot vikt ca 128 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
EUGEN HOLMBERG, blomsterstilleben, olja på duk_23a_8d9bbf04c271a99_lg.jpeg
EUGEN HOLMBERG, blomsterstilleben, olja på duk
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, fåtölj, "568", Firma Svenskt Tenn_5a_8d9caa53a30f644_lg.jpeg
JOSEF FRANK, fåtölj, "568", Firma Svenskt Tenn
Slutpris10 600 SEK
Värdering8 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-tal, gråmålad_24a_8d9bbcb200dfd21_lg.jpeg
PIEDESTAL, 1900-tal, gråmålad
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", skiva fanerad med masurbjörk_36a_8d9cfb33b3b967e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, teak_25a_8d9bbd77cbcfc91_lg.jpeg
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, teak
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, fåtölj, "568", Firma Svenskt Tenn_10a_8d9caa4adc40c8b_lg.jpeg
Slutpris12 100 SEK
Värdering8 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med solitära briljantslipade diamanter tot ca 0,86 ct, 18k guld_230a_8d9d03bd84b832c_lg.jpeg
ÖRHÄNGEN, med solitära briljantslipade diamanter tot ca 0,86 ct, 18k guld
Slutpris15 000 SEK
Värdering14 000 SEK
STOL, allmoge, 1700-/1800-tal_26a_8d9bbca6b6cd65a_lg.jpeg
STOL, allmoge, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg_54a_8d9ceae2df017c9_lg.jpeg
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
KOLONNSKÅP, sent 1800-/tidigt 1900-tal_38a_8d9bbe3f02d4f25_lg.jpeg
KOLONNSKÅP, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal_40a_8d9cfb4f08984f7_lg.jpeg
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, 1 par, 2000-tal, skivor med rotfanér_41a_8d9d03519ef30b6_lg.jpeg
SOFFBORD, 1 par, 2000-tal, skivor med rotfanér
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal_39a_8d9cfb4b2445209_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Stora katten", Gustavsberg_51a_8d9cead88725d5e_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, stengods, "Stora katten", Gustavsberg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
JOSEF FRANK, sideboard, "1015", Firma Svenskt Tenn_2a_8d9b8b3e609f6b5_lg.jpeg
JOSEF FRANK, sideboard, "1015", Firma Svenskt Tenn
Slutpris19 500 SEK
Värdering25 000 SEK
SOFFBORD, 2000-tal, skiva med rotfanér_42a_8d9c52e63070230_lg.jpeg
SOFFBORD, 2000-tal, skiva med rotfanér
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
LUTA, 1900-tal, skuren dekor_22a_8d9bbd58c069f71_lg.jpeg
LUTA, 1900-tal, skuren dekor
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
AKUSTISK GITARR, Yamaha G-230_18a_8d9bbd7cdd0caa2_lg.jpeg
AKUSTISK GITARR, Yamaha G-230
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
CITTRA, Harpeleik, 1900-talets första hälft_33a_8d9c07754e18c69_lg.jpeg
CITTRA, Harpeleik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm_44a_8d9cf7b4da7172a_lg.jpeg
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SKRIVBORD, England, sent 1900-tal, större modell_43a_8d9c5428e0d793b_lg.jpeg
SKRIVBORD, England, sent 1900-tal, större modell
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 000 SEK
NYCKELHARPA, etikettmärkt "Harpa No.4 Gryt 1998, Bertil Johnsson"_34a_8d9c07d6d5e8f09_lg.jpeg
NYCKELHARPA, etikettmärkt "Harpa No.4 Gryt 1998, Bertil Johnsson"
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, "1020", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft_16a_8d9ba5c39ffc6be_lg.jpeg
JOSEF FRANK, soffbord, "1020", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
LISA LARSON, figur, "Amalia", Gustavsberg, stengods_47a_8d9cead499d1546_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, "Amalia", Gustavsberg, stengods
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
STOL, 1800-talets andra hälft_35a_8d9bbd6f0c083d7_lg.jpeg
STOL, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, barstolar, "Y5", Hans K,  svartbetsad alm_45b_8d9c07ee78338fd_lg.jpeg
SAMI KALLIO, 4 st, barstolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, David Andersen, silver, vikt ca 131 g_58a_8d9ceaff618a3b5_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 12 st, David Andersen, silver, vikt ca 131 g
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK