RICHARD BJÖRKLUND, "Solrosor", oljemålning
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 000 SEK
VASER, 1 par, keramik, Rörstrand, "Nang-King", omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 6 st, barockstil, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
KARL HÖGLUND, "Dans", färglitografi
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
OFFICERSSABEL, Sverige, m/1859 för infanteriet
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIC RHÖNNSTAD, vinterlandskap, oljemålning
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
KARMSTOL, Fasem, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
OLLE NYMAN, krogscen, färglitografi
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 000 SEK
BENGT WALLBERG, "Brunnsparken : promenad II", färglitografi
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Jasmin", Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
BENGT WALLBERG, "Kvällspromenad", färglitografi
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
BENGT WALLBERG, "Barndomen : tecken II", färglitografi
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
OTTO PAAS, bymotiv, oljemålning
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, Lund 1956
Slutpris12 500 SEK
Värdering15 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
OTTO PAAS, kvinnoporträtt, oljemålning
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
HANS J WEGNER, gungstol, modell J16, Danmark
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
AINAR AXELSSON, 18 del, bestick, "Extreme", GAB
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Fermob
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, "Rio", Kosta Boda
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
LEKSAK, plåt, Kooperativa Förbundet, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 SEK
OTTO PAAS, landskap, oljemålning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
DUK, linne, Ekelund "Royal Wedding", ca 150 x 250 cm
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
TRYCK PÅ GLAS, 1 par, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
JOHAN GEORGE GERSTENHAUER, sittande kvinna, oljemålning
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
JOAN MIRÓ, Album 19 / Planche 19, litografi, 1961
Slutpris9 300 SEK
Värdering8 000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SIGILL, 3 st, bla brons 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ASK, Kina, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT