Börjar: 19 feb 2022 15:00Avslutas: 28 feb 2022 17:00

Februariauktion

Februariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Februariauktion
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd_619a_8d9efa086c243cf_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft_622a_8d9efa6ee1c3237_lg.jpeg
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ASK, Kina, 1800-tal_601a_8d9f2fb05254013_lg.jpeg
ASK, Kina, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
SIGILL, 3 st, bla brons 1900-talets början_602a_8d9f394a0127d7f_lg.jpeg
SIGILL, 3 st, bla brons 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra_854a_8d9f2f4ea533b52_lg.jpeg
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
JOAN MIRÓ, Album 19 / Planche 19, litografi, 1961_697a_8d9e71445f8041d_lg.jpeg
JOAN MIRÓ, Album 19 / Planche 19, litografi, 1961
Slutpris9 300 SEK
Värdering8 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft_645a_8d9ea3d9223e8d3_lg.jpeg
STOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Meissen, 1900-tal_612a_8d9efa756314fb9_lg.jpeg
KOPP MED FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
JOHAN GEORGE GERSTENHAUER, sittande kvinna, oljemålning _605a_8d9f2f335a0dc13_lg.jpeg
JOHAN GEORGE GERSTENHAUER, sittande kvinna, oljemålning
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
PETER HVIDT OCH ORLA MØLGAARD NIELSEN, 1 par fåtöljer, "Ax Chair", för Fritz Hansen_647a_8d9ea41e6b23170_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FAT, porslin, Meissen, 1900-tal_611a_8d9efa7360421d4_lg.jpeg
FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 500 SEK
TRYCK PÅ GLAS, 1 par, omkring år 1900_604a_8d9f2f732284c25_lg.jpeg
TRYCK PÅ GLAS, 1 par, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
DUK, linne, Ekelund "Royal Wedding", ca 150 x 250 cm_599a_8d9f08d0b106feb_lg.jpeg
DUK, linne, Ekelund "Royal Wedding", ca 150 x 250 cm
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors_621a_8d9efa7104cb2c5_lg.jpeg
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
OTTO PAAS, landskap, oljemålning_615a_8d9f2b13ecb1942_lg.jpeg
OTTO PAAS, landskap, oljemålning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
LEKSAK, plåt, Kooperativa Förbundet, 1900-tal_620a_8d9ec7708dd6eba_lg.jpeg
LEKSAK, plåt, Kooperativa Förbundet, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar_624a_8d9ec76de124cdc_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal_753a_8d9f095f7914837_lg.jpeg
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal_668a_8d9ea4021355305_lg.jpeg
HÖRNSKÅP, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, "Rio", Kosta Boda_625a_8d9ec76a401ed28_lg.jpeg
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, "Rio", Kosta Boda
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Fermob_826a_8d9ec107b3c2b4d_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Fermob
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
AINAR AXELSSON, 18 del, bestick, "Extreme", GAB_626a_8d9efa827fa9acf_lg.jpeg
AINAR AXELSSON, 18 del, bestick, "Extreme", GAB
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
HANS J WEGNER, gungstol, modell J16, Danmark_766a_8d9ea38bc8570f3_lg.jpeg
HANS J WEGNER, gungstol, modell J16, Danmark
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
OTTO PAAS, kvinnoporträtt, oljemålning_617a_8d9f2b1b74f9bda_lg.jpeg
OTTO PAAS, kvinnoporträtt, oljemålning
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar_628a_8d9efa7aa907bdc_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, Lund 1956_767b_8d9eff3deb4dc72_lg.jpeg
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, Lund 1956
Slutpris12 500 SEK
Värdering15 000 SEK
OTTO PAAS, bymotiv, oljemålning_618a_8d9f2b20f519d4a_lg.jpeg
OTTO PAAS, bymotiv, oljemålning
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BENGT WALLBERG, "Barndomen : tecken II", färglitografi_631a_8d9e715ea03c596_lg.jpeg
BENGT WALLBERG, "Barndomen : tecken II", färglitografi
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, sannolikt tidigt 1900-tal_638a_8d9efd0e467335d_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
BENGT WALLBERG, "Kvällspromenad", färglitografi_633a_8d9e71588a206c7_lg.jpeg
BENGT WALLBERG, "Kvällspromenad", färglitografi
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd_671a_8d9ea3a7cf5f819_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början_906a_8d9f161ab243df3_lg.jpeg
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Jasmin", Gustavsberg_629a_8d9f129473c57e7_lg.jpeg
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Jasmin", Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BENGT WALLBERG, "Brunnsparken : promenad II", färglitografi_634a_8d9e715384ab80e_lg.jpeg
BENGT WALLBERG, "Brunnsparken : promenad II", färglitografi
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft_677a_8d9ea39cb47295d_lg.jpeg
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 000 SEK
OLLE NYMAN, krogscen, färglitografi_635a_8d9e713fbe9acf4_lg.jpeg
OLLE NYMAN, krogscen, färglitografi
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, Fasem, Italien_847a_8d9ec0e90bf8c23_lg.jpeg
KARMSTOL, Fasem, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar_637a_8d9ec765f5ac020_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIC RHÖNNSTAD, vinterlandskap, oljemålning_636a_8d9e70d1b6f5440_lg.jpeg
ERIC RHÖNNSTAD, vinterlandskap, oljemålning
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm_653a_8d9f53faef2c55d_lg.jpeg
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft_674a_8d9ea3f966dcff0_lg.jpeg
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
OFFICERSSABEL, Sverige, m/1859 för infanteriet_683a_8d9f2c106a380df_lg.jpeg
OFFICERSSABEL, Sverige, m/1859 för infanteriet
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KARL HÖGLUND, "Dans", färglitografi_642a_8d9e710277b54c4_lg.jpeg
KARL HÖGLUND, "Dans", färglitografi
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft_667a_8d9ea4725e55057_lg.jpeg
CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 6 st, barockstil, omkring år 1900_676a_8d9ea3f4ba484fe_lg.jpeg
STOLAR, 6 st, barockstil, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt_649a_8d9f3951b55d8bd_lg.jpeg
SPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
VASER, 1 par, keramik, Rörstrand, "Nang-King", omkring år 1900_673a_8d9efa0a9fe6ed3_lg.jpeg
VASER, 1 par, keramik, Rörstrand, "Nang-King", omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
RICHARD BJÖRKLUND, "Solrosor", oljemålning_772a_8d9ec121c4d4b1a_lg.jpeg
RICHARD BJÖRKLUND, "Solrosor", oljemålning
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 000 SEK