GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, 13 del, fruktservis,, "Fructus", Arabia, 1970-tal_21693a_8dbbb43fa0e0e25_lg.jpeg
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, 13 del, fruktservis,, "Fructus", Arabia, 1970-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg _21684a_8dbbb4068279d97_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,6 g_21669a_8dbbb6d6995f5d0_lg.jpeg
RING, 18k guld, vikt ca 3,6 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt_21721a_8dbba9a5ee5d4d8_lg.jpeg
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BRICKA, lackarbete, sannolikt Japan, 1900-talets första hälft _21778a_8dbbb5e404d7374_lg.jpeg
BRICKA, lackarbete, sannolikt Japan, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARFORMAR, 3 st, 1800-tal_21816a_8dbbb5e860621f7_lg.jpeg
KOPPARFORMAR, 3 st, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KOPPAR, 3+2 st, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal_21785a_8dbbb4163df4fa6_lg.jpeg
KOPPAR, 3+2 st, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris9 800 SEK
Värdering8 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Näfveqvarn, 1920-/30-tal
Slutpris14 500 SEK
Värdering4 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, bonad, textil, 1950-/60-tal
Slutpris10 500 SEK
Värdering1 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 1 par, trädgårdsurnor, gjutjärn, "Blomkruka Nr 1", Näfveqvarns Bruk, 1920-/30-tal
Slutpris34 000 SEK
Värdering30 000 SEK
STIG LINDBERG, 10 kaffekoppar med fat, benporslin, "Spisa Ribb", Gustavsberg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris34 000 SEK
Värdering30 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, paradisfågel, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, förnsterlampa, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par bordslampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris8 600 SEK
Värdering4 000 SEK
SIV LAGERSTRÖM (född 1935), ring, akryl, innesluten kedja, omkring år 1970
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), dekortallrik, porslin, Arabia, signerat, sannolikt 1970-tal
Slutpris22 000 SEK
Värdering10 000 SEK
ELSA STACKELBERG, trädgårdsmöbel, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering6 000 SEK
CARL ELMBERG, tobaksburk, gjutjärn, "Nr 1", Näfveqvarns bruk, swedish grace, 1920-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SVEN WEJSFELT, vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad och daterad -90
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
GUNNAR CYRÉN, bestick, 24 del, rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Reptil, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
HENNING KOPPEL, ring, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, 12 del, fiskbestick, förgyllt rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
LUIGI COLANI, soffa, Space-Age, modell "Orbis", för Cor, Italien, 1960-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 3 st, reliefer, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal
Slutpris13 500 SEK
Värdering12 000 SEK
Slutpris11 000 SEK
Värdering12 000 SEK
EERO AARNIO, bordslampa, "Swan", Finland, nutida
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris13 000 SEK
Värdering12 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, matbord, 1950-/60-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Sandvik, 1930-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2168, 1950-tal
Slutpris21 000 SEK
Värdering6 000 SEK
BROR FORSLUND (1909-1982), skulptur, brons, "Dansa min docka", nr 360, märkt med plakett
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
LISA LARSON (född 1931), skulptur, brons, "Tänkaren" signerad och numrerad 433
Slutpris15 500 SEK
Värdering20 000 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
CHRISTIAN DIOR, portfölj, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
ESTRID ERICSON, bordsspegel, "Lagerbladspegeln", vitlackerat tenn, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt
Slutpris32 000 SEK
Värdering10 000 SEK
JOSEF EKBERG (1877-1945), vas, keramik, sgrafitto, Gustavsberg, signerad och daterad 1923
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstake, smide, Boda
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris10 000 SEK
Värdering7 000 SEK
EDWARD HALD, karaff, glas, Sandvik, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", Swedese, limiterad upplaga 2022
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 SEK
ERIK HÖGLUND (1932-1998), ljusstake, smide, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK