ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Myran", Fritz Hansen, Danmark
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
HÄNGE OCH RING, silver och sannolikt förgyllt silver, med bla opal och ametist
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Kosta Boda, glas
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
WILHELM KÅGE, skål, Argenta, Gustavsberg, flintgods
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
OMEGA AUTOMATIC, 18k guld, herrarmbandsur, automatiskt urverk, tot vikt ca 34 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", matbord, Karl Andersson & Söner
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 SEK
RING, 18k roséguld, med olikfärgade safirer tot ca 2,50 ct och briljantslipade diamanter tot ca 0,26 ct
Slutpris7 000 SEK
Värdering8 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
ARMBAND, empire, 18k guld, otydliga stämplar JSH 1797, med orientpärlor, vikt ca 13 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, komposition, färglitografi
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MATBORD, 1950-/60-tal, Vetlanda, ek och teak
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
SPEGEL SAMT SPEGELLAMPETTER, 1920-/30-tal, tenn
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KLACKRING, 18k guld, med fasettslipad syntetisk spinell, tot vikt ca 8,8 g
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
ANTONIO CITTERIO, kontorsstol, ID trim, Vitra, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18k guld, Ladymatic, automatiskt urverk, integrerad länk, tot vikt ca 42 g
Slutpris12 000 SEK
Värdering8 000 SEK
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, 2 del, "Karneval", Gustavsbergs studio, fajans
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, koppar
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal, fanerad med mahogny
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
THOMAS SANDELL OCH PIERRE SINDRE, fåtölj, "Chester"
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft, fanerad med mahogny
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
SPELBORD, sengustaviansk stil, 1900-tal, fanerat med mahogny
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKLAMPA, brons, jugend, 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
LISA LARSON, skulptur, "Tiger", Gustavsberg, ur serien "Afrika"
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965
Slutpris18 000 SEK
Värdering15 000 SEK
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1900-talets början, mässing
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 SEK
INGA-BRITT DAHLQVIST, hänge med halsring, sterlingsilver, 1976
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, 2 st, 1950-tal, metall, rödlackerade skärmar
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, ASEA, 1950-tal, modell E1179
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
STOL, rokoko, 1700-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, 6 st, från bla Veuve Cliquot, Laurent Perrier och Pommery
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
DAGBÄDD/SOFFA, Gemla, 1950-/60-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, vaser, 2 st, glas, Kosta Boda
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KLACKRING, 18k tvåfärgat guld, med safir, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
HERRBYRÅ, 1800-talets slut, fanerad med valnöt och valnötsrot
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
MATBORD, England, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris3 500 SEK
Värdering5 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Frankrike, 1800-tal, valnöt
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KARAFFER, 2 st, 1800-tal, glas
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
FILTAR, 2 st, Viola Gråsten, Tidstrand
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SLAKTARBÄNK, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, empirestil, 1900-talets början
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK