KARMSTOLAR, 1 par, "Luxembourg", Frédéric Sofia, Fermob, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RINGAR, 3 st, 23k guld, vikt ca 20 g
Slutpris9 100 SEK
Värdering8 500 SEK
JARDINJÄR, cloisonné, orientalisk, 1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
MEDALJONG, 18k guld, vikt ca 14,8 g
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
OFFICERSVÄRJA, Sverige
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, Musselmalet
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KORGFÅTÖLJER, 1 par, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3,2 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BROSCH/HÄNGE, 18k guld, GGG 1956, vikt ca 7 g
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 500 SEK
IB KOFOD LARSEN, pall, "Siesta", OPE, 1960-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDEBOARD, 1950-/60-tal, teak
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMRING, 18k guld, GVH Stockholm 1958, vikt ca 9,4 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 500 SEK
GOLVSTAFFLI, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,76 ct
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med smaragd 4,73 ct och mindre briljantslipade diamanter tot ca 0,80 ct
Slutpris12 000 SEK
Värdering14 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, rokokodam, pastell
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RING, silver, Ge-Kå G Kaplan, Stockholm 1966
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, total vikt ca 5,9 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SALONGSBORD, empirestil, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, med bla rubiner och safirer
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
DAMARBETSBORD, empirestil, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SPELBORD, empirestil, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 7,9 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297x203 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering8 000 SEK
GLASSERVIS, 6 delar, Böhmisk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, figur, "Lejon", Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,70 ct
Slutpris32 000 SEK
Värdering16 000 SEK
DAMARMBANDSUR, art déco, 1900-talets första hälft, silver, med turmaliner och markasiter
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDEBOARD, 1930-tal, fanerat med björk
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOL, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, figur, "Lotta", Gustavsberg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, silver och förgyllt silver, med turmalin och markasiter
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, skivor av marmor
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
GITARR, akustisk, Lucky 7
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 4 st, empirestil, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, hamrad koppar, jugend, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
30/4 12.30 - 15.00, 1/5 STÄNGT