HERRARMBANDSUR, Astin, chronograf, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
STOP, 2 st, tenn, 1800-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KONFEKTSKÅL, opalinglas, 1700-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
FICKUR, 14k guld, Zenith, tot vikt ca 78 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 500 SEK
PALLAR, ett par, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSUR, trä, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing och metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TEATERKIKARE, mässing och pärlemo, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 18k vitguld, med rubiner, tot vikt ca 19 g
Slutpris6 700 SEK
Värdering7 000 SEK
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 SEK
CASOLETT, sannolikt Skultuna No 60
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGEN OCH ÖRHÄNGEN, 3 del, 18k guld, tot vikt ca 2,4 g
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
PALL, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
LÖKGÖMMA, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ALTARLJUSSTAKE, barockstil, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 6 st, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GULDSMYCKEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 12,6 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
FÅTÖLJ, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, 18k guld, Nils Dahlström 1954, med fyra briljantslipade diamanter, tot vikt ca 9,5 g
Slutpris3 300 SEK
Värdering4 000 SEK
FICKUR, silver, sk spindelur
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, 4 del, 18k guld, tot vikt ca 5 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
JORDGLOB, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BREVPRESSAR, 2 st, empirestil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMRING, 18k guld, Stockholm 1956, vikt ca 6,8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
SAMLING DIAMANTER, oinfattade
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
FICKUR, 4 st, bl a Zenith
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,7 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-talets början
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, galleri, ca 300x82 cm
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
OMEGA CONSTELLATION, "Pie-pan", 18k guld, herrarmbandsur, total vikt ca 80 g
Slutpris46 000 SEK
Värdering25 000 SEK
FRITZ HANSEN, pall, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
MARIE GRIPENSVÄRD, blomsterstilleben, akvarell
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, bonad björk
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
TABURETTER, 1 par, gustavianska, stockholmsarbeten
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 SEK
HÄNGE/BROSCH, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 2,4 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ORREFORS, 40 del, glasservis
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
PIET HEIN och BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", skiva i björk
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK