- DiverseRensa filter

GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BORDSUR SAMT KANDELABRAR, 1 par, 1800-tal
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SKULPTUR, trä, signerad K-G, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, "Ostindia Floris", Rörstrand
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK

OIVA TOIKKA, figur, glas, Ittala, Finland, etikettmärkt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ANATOMISK MODELL, plast, 1900-andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Caramba", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

MATTALLRIKAR, 16 (10+6) st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

ASSIETTER, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, 2 st, SAMT SKÅL, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK

TERRIN OCH KAROTT, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

TESERVIS, 9 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 15 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

SERVISPORSLIN, 16 del, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

TALLRIKSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

HANS EDBLAD, bokstöd, 1 par, målad metall, Fafner, Singö
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 24 del kaffeservis, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering2 000 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 4 st tekoppar med fat, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK

JETTE FRÖLICH, 13 del julservis, "Holiday collection", Bing & Gröndahl, Danmark
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 500 SEK

FAT, mässing, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FOHUND, grön sten, orientalisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 16 del servisporslin, "Blå Blomst", Danmark
Aktuellt bud600 SEK
Värdering800 SEK

BORDSUR, art déco, 1920-/30-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MÄRKLIN, ånglok, DA 800, 23 014, med tender, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

C.A.M.LINDMAN, 2 vol bokband, "Bilder ur nordens flora I-II", Wahlström & Widstrand Stockholm, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Victoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

FIGURER, 10 st, glas, bla Johansfors och Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

KJELL ENGMAN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GUNNEL SAHLIN, 4 st, skulpturer, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering400 SEK

STIG LINDBERG, 24 del, servisporslin, "Leksand", Rörstrand
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

STUMPASTAKE, gjutjärn, Duoform, Scandia Present
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SERVERINGSFAT/TÅRTFAT, porslin, "Isabella Silver", Royal Worcester, England, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SVEN GUNNARSSON, 2 st figurer, skuret och målat trä, signerade
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

GARDINLÄNGDER, 4 st, virkade, sannolikt 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK

INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

KAMERA, Nikon, EM, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK