- DiverseRensa filter

MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK

TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK

FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURIN, parian, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK

HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GALGAR, 12 st, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

KOPPARKITTEL, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIK MORNILS, 6 del, fat samt assietter, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

STÄMPELKLOCKA, International company time recording Co, 1900-talets början
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

TIDNING, Sporten idag 1958-59, "Fotbolls-VM 1958", Åhlén & Åkerlunds förlags 1958
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

TELEFON, "Cobra", LM Ericson, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

HINKAR, 3 st, emalj, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MODELLMOTORCYKEL, Kawasaki 750, Poly Toys, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SAMLING MYNT, 13 st, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK