Kategorier

1
4d 21h
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
4d 21h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 21h
ALVAR AALTO, 1 par barnstolar, modell N65, 1900-talets andra hälft
ALVAR AALTO, 1 par barnstolar, modell N65, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 21h
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud700 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
4d 21h
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
4d 21h
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 22h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, kanna samt pokalglas, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
ULRICA HYDMAN VALLIEN, kanna samt pokalglas, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 9 st, skålar, glas, "Tulip", Kosta Boda, signerade
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 9 st, skålar, glas, "Tulip", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 20h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 20h
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 12 del, servisporslin, "Tulipa", 1900-/2000-tal
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 12 del, servisporslin, "Tulipa", 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 20h
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 20h
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 20h
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 2000
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 2000
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 20h
CAFEBORD, Johanson Design, nutida
CAFEBORD, Johanson Design, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 21h
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
5d 21h
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 21h
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 21h
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 21h
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 21h
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 21h
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 21h
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
5d 21h
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 21h
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 21h
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK
5d 21h
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 22h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 22h
 HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
6d 19h
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
6d 20h
ERIK HÖGLUND, vattenkanna, glas, Boda 1971
ERIK HÖGLUND, vattenkanna, glas, Boda 1971
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
6d 20h
ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 20h
LOUISE ADELBORG, porslin, Stockholmsutställningen 1930, Rörstrand
LOUISE ADELBORG, porslin, Stockholmsutställningen 1930, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 20h
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
6d 20h
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
6d 20h
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 20h
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 SEK
6d 20h
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 21h
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 21h
PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 21h
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
6d 21h
MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE, spegel, "Tati Mirror Large", för Asplund
MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE, spegel, "Tati Mirror Large", för Asplund
Aktuellt bud250 SEK
Värdering4 000 SEK
7d 20h
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
7d 20h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
7d 20h
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
7d 20h
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
7d 20h
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi 15.00
Röda dagar STÄNGT

Följ oss

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.