Kategorier

1
19h 59 m
NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
20h 07 m
CHRIS MARTIN, 3 st, barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
CHRIS MARTIN, 3 st, barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 13 m
KUDDE, Jobs Handtryck, linne, 2000-tal
KUDDE, Jobs Handtryck, linne, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 15 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
20h 17 m
VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 19 m
ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
20h 21 m
PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
20h 23 m
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 33 m
ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 43 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
20h 55 m
SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
21h 05 m
LARS BYLUND, taklampa, "Moon", Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
LARS BYLUND, taklampa, "Moon", Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
21h 17 m
JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
21h 23 m
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
21h 25 m
 LISA LARSON, 2 st figurer, stengods, ur serien "Höns", K-studion -94, signerade
LISA LARSON, 2 st figurer, stengods, ur serien "Höns", K-studion -94, signerade
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
21h 31 m
EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
21h 35 m
ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
21h 39 m
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
21h 41 m
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
21h 43 m
ALVAR AALTO, 1 par barnstolar, modell N65, 1900-talets andra hälft
ALVAR AALTO, 1 par barnstolar, modell N65, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 500 SEK
21h 47 m
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
21h 51 m
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
21h 59 m
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
22h 05 m
ULRICA HYDMAN VALLIEN, kanna samt pokalglas, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
ULRICA HYDMAN VALLIEN, kanna samt pokalglas, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 20h
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 9 st, skålar, glas, "Tulip", Kosta Boda, signerade
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 9 st, skålar, glas, "Tulip", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 20h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 20h
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 12 del, servisporslin, "Tulipa", 1900-/2000-tal
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 12 del, servisporslin, "Tulipa", 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 20h
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 20h
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 20h
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 20h
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 2000
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 2000
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 20h
CAFEBORD, Johanson Design, nutida
CAFEBORD, Johanson Design, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 20h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 21h
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
1d 21h
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 21h
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 21h
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 200 SEK
1d 21h
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 21h
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 21h
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 21h
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
1d 21h
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 21h
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 21h
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
1d 21h
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 22h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 22h
 HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 19h
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi 15.00
Röda dagar STÄNGT

Följ oss

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.