Kategorier

1
6h 59 m
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 9 st, skålar, glas, "Tulip", Kosta Boda, signerade
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 9 st, skålar, glas, "Tulip", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
7h 01 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
7h 23 m
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 12 del, servisporslin, "Tulipa", 1900-/2000-tal
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 12 del, servisporslin, "Tulipa", 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
7h 35 m
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
7h 39 m
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 41 m
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 43 m
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 2000
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 2000
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
7h 47 m
CAFEBORD, Johanson Design, nutida
CAFEBORD, Johanson Design, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 49 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
7h 55 m
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
8h 01 m
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
8h 09 m
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 11 m
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 200 SEK
8h 15 m
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 21 m
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 25 m
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
TAKLAMPA, "Fog Pendel", Zero, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 29 m
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
8h 33 m
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
8h 37 m
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
8h 41 m
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
8h 47 m
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
8h 53 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
9h 01 m
 HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 6h
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 6h
ERIK HÖGLUND, vattenkanna, glas, Boda 1971
ERIK HÖGLUND, vattenkanna, glas, Boda 1971
Aktuellt bud400 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 7h
ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
1d 7h
LOUISE ADELBORG, porslin, Stockholmsutställningen 1930, Rörstrand
LOUISE ADELBORG, porslin, Stockholmsutställningen 1930, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 7h
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
1d 7h
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 7h
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 7h
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 SEK
1d 7h
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 7h
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 8h
PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 8h
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 8h
MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE, spegel, "Tati Mirror Large", för Asplund
MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE, spegel, "Tati Mirror Large", för Asplund
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
2d 7h
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 7h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 7h
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 7h
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 7h
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 7h
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 7h
VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 7h
PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, Nr 69, Skultuna, 1900-talets andra hälft
PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, Nr 69, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 8h
JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud750 SEK
Värdering800 SEK
2d 8h
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 8h
HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 8h
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi 15.00
Röda dagar STÄNGT

Följ oss

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.