- DesignRensa filter
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 200 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVSTOL, Martela, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SVEND MIDDELBOE, taklampa, "Verona", Fog & Mørup, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 16 del, "Focus de luxe", Edition 2006, Gense
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, osignerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud700 SEK
Värdering3 000 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 200 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
KARMSTOL, "Florett nr 147", AB Bröderna Wigells Stolfabrik, 1900-talets mitt
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 800 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Konsert", 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
CHRIS MARTIN, 1 par barpallar, "Icha", Massproduction, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Sirene", Lapponia, 1971
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Open minds", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
JOHANNA FORSBERG, taklampa "Heat", Northern, 2000-tal
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
OIVA TOIKKA, 3 st, figurer, glas, Nuutajärvi, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
CHRISTOPHE MATHIEU, taklampa, "Discoco", Marset, 2000-tal
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering4 000 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
ANNA EHRNER, 2 st champagneglas, "Epoque", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 200 SEK
NANNA DITZEL, stol, "Trinidad", modell 3298, Fredericia Furniture, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, Orrefors, troligen Nils Landberg, etikettmärkt, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
PAUL KEDELV, skål, glas, Coquille, Fygsfors -58
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, Materia, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, "Bella", HAY, samtida
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, "Stockholm", IKEA, samtida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
HÅG, kontorsstol, "H05", 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1990
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
ANTTI KOTILAINEN, 1 par stolar, "Sola", Martela, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
INGRID HERRLIN, skulptur, stengods, 1900-talets andra hälft, signerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
ELINA ALA-MONONEN, "Altto", fåtölj samt ottoman, Adea, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering2 000 SEK