- DesignRensa filter

BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering4 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

BJÖRN WIINBLAD, tallrik, glas, "Weihnachten", signerad och daterad 1979
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ASTA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "Diamant", Strömbergshyttan
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud3 400 SEK
Värdering4 000 SEK

WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

HEE WELLING, skrivstol, "AAC20", HAY, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", teak, Bra Bohag, Karl Andersson, 1950-/60-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK

Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK

JOHNNY MATTSSON, skål, monogramsignerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Aktuellt bud500 SEK
Värdering4 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

BY LASSEN, golvhylla, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

LENA LINDERHOLM, skål, keramik, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 800 SEK

WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK