- BelysningRensa filter

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BOUILOTTELAMPA, mässing, empirestil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 500 SEK

TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

TAKPLAFOND, frostat glas, sent 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAKPLAFOND, mässing, Lövsjö, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

LJUSLYKTOR, 2 st, lergods, Lisa Larsson design samt Nittsjö keramik
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets andra hälft
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

TAKLAMPA, koppar och glas, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, ljuslykta, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, patinerad koppar, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, furu, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NILS FOUGSTEDT, 1 par kandelabrar, tenn, 1930
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK

JULSTJÄRNA, trä, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGLAMPETTER, 1 par, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan