1
19h 53 m
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, FM Mattsson, Mora, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 17 m
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 200 SEK
20h 35 m
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 SEK
20h 55 m
TAKLAMPA, metall och mässing, samtida
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 15 m
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa. 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud550 SEK
Värdering800 SEK
21h 17 m
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK
21h 37 m
BENGT EDENFALK, ljusstakar, 3 st, glas, Kosta
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 41 m
TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 19h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 19h
TAKLAMPA, tiffanystil, 1980-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 20h
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
1d 20h
GOLVLAMPA, metall, Belid, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 20h
BORDSLAMPA, kristall, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 20h
LJUSLYKTA, glas och metall, Gnosjö, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
1d 20h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 SEK
1d 20h
LJUSKRONA, barockstil, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 20h
VÄGGAPPLIQUER, 1 par, brons, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 20h
VÄGGLAMPA, mässing, 1950-tal
VÄGGLAMPA, mässing, 1950-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 20h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 21h
JOHAN CARPNER, taklampa, "Beam", Zero, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 21h
HALLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 21h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 21h
JENS FAGER, taklampa, "Grain", Muuto, samtida
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
1d 21h
TAKLAMPA, 1930-/40-tal
TAKLAMPA, 1930-/40-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 20h
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, "modell 6280", Falkenbergs belysning, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 20h
TAKLAMPA, koppar, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 20h
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 20h
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum, år 1978
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
2d 20h
LJUSSTAKAR, 5 st, malm och mässing, 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 19h
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 500 SEK
3d 20h
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 20h
NATTLJUSSTAKAR, 3 st, malm, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 20h
TAKPENDLAR, 4 st, "Lucky Pendel", Flux, samtida
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 20h
PIERRE FORSELL, 1 par, vägglampetter, mässing, "Pendel " Skultuna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
3d 20h
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
3d 21h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 19h
BORDSLMPA, bordslampa, "B-145", Bergboms, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 19h
LJUSSTAKAR, 2 st, tenn, 1800-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
4d 19h
BORDSLAMPA, metall, sannolikt Erik Tidstrand för Nordiska Kompaniet, 1940-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
4d 20h
PIERRE FORSELL, 4 st, ljuslyktor, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
4d 20h
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, art dèco, 1930-tal
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 20h
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
4d 20h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 20h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 20h
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 20h
FÖNSTERLAMPA, mässing och plast, Aneta, modell B576, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 21h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK