- Det dukade bordetRensa filter
MATSKEDAR, 9 st snarlika, silver, olika svenska silversmeder, bla 1838 samt 1856, tot vikt ca 575 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering3 000 SEK
VINGLAS OCH KARAFFER, 13 del, glas, Lindshammar, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BESTICKSCHATULL, med nysilverbestick med pärlemoskaft, sannolikt England, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm 1962, tot vikt ca 110 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
OIVA TOIKKA, 4 st skålar/ytterfoder, glas "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900 andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISDELAR, 7 del, lergods, enligt uppgift Afrika 1950-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VASER OCH KARAFF, 4 del, glas, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 16 del, porslin, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
VITVINSREMMARE, 6 st, snarlika, glas, 1900-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering700 SEK
TURE BERGLUND, 1 par ljusstakar, glas, Stockholms Glasbruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
DESSERTSKÅLAR, 8 st, glas, "Puck", Reijmyre. 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 9 st, silver, svenska stämplar GM 1916, tot vikt ca 200 g
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 000 SEK
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, glas, Iittala
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 22 delar, stål, "Thebe", Folke Ahrström, Gense
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
GÖTE AUGUSTSSON, 3 del, glas, Ruda glasbruk, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
TEKANNA MED SCHATULL, porslin och rotting, Kina, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud150 SEK
Värdering300 SEK
VICKE LINDSTRAND, skål, glas, Kosta, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, bemålat trä, Minervaateljéerna Stockholm, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
BURKAR, 2 st, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, 12 st kaffekoppar med fat, porslin, "Eva", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering8 000 SEK
OIVA TOIKKA, 14 del servisglas, glas "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900 andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER/SKÅL, keramik, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 380 g
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, Rörstrand, 1900-talets slut
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SALTKAR, 1 par, silver, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 175 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, keramik, Upsala Ekeby / Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
DESSERTSKÅLAR, 9 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong, 1700-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering2 000 SEK
KARAFF, mässing, Pierre Forssell, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering700 SEK
STIG LINDBERG, 15 del, teservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, 10 st kaffekoppar med fat, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
ERIK HÖGLUND, skål, glas, Boda, signerad
Aktuellt bud150 SEK
Värdering300 SEK
AINA STENBERG, 37 del, servisporslin, "Tomtejul", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering3 000 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 605 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
OSTKUPA MED FAT, glas, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN WIINBLAD, 3 del, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, SKÅL OCH KARAFF, bruntonat glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK