- Det dukade bordetRensa filter
TESERVIS, 14 delar, keramik, Höganäs. 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESERVIS, 19 delar, benporslin, "Blå Blom", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, espressokoppar/dockservis, 6 st koppar med fat, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, sannolikt Bo Borgström Åseda Glasbruk, 1960-/70-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VASER OCH SKÅL, 6 del, glas, bla Skruf och Eneryda glasbruk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
LOUISE ADELBORG, 7 st kaffekoppar, porslin, "Swedish Grace", Rörstrand, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Duetto", Riedel, Österrike
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
TERMOS, stål, design Tassilo v Grolman, Alfi, Italien, sannolikt 1900-talets slut
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, bla Muurla Finland, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BÖRNE AUGUSTSSON, vas, glas, Åseda glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 87 del, nysilver, 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
TEKANNA, Kina, porslin, sannolikt 1800-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
JACKIE LYND, 4 st tallrikar, porslin, "Forrätt", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
TERRIN, lergods, 1800-tal, med monogram och datering 1823
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
PLÅTBURKAR, 3 st, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
MONICA BACKSTRÖM, spegelbricka, Gense, 1900-taletsa andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstake, glas, "Festivo", Iittala
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
MOCKASKEDAR, 10 st, silver, tot vikt ca 92 g
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 43 del, silver, GAB 1985, tot vikt 2 118 g
Startbud200 SEK
Värdering7 000 SEK
MJÖLKKANNA, silver, svenska stämplar PFP 1856, vikt ca 193 g
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
TILLBRINGARE, glas, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 6 st, mässing, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNINGAR, 2 modeller (60 + 30 del), 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, tekanna och bringare, stengods, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
PUNSCHMUGGAR, 4 st, silver, L Råström, Stockholm 1973, tot vikt 283 g
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
GÖRAN WÄRFF, 5 st ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLYSTRAR, 1 par, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
JARDINIÈRE, porslin, gustaviansk stil, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, glas, sannolikt Erik Höglund, Boda, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 2 st, ”Select”, Liselotte Henriksen, Boda Nova
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT OCH VASER, 3 del, keramik, bla Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st skålar, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURER, 3 st, glas, bla Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
FAT PÅ FOT SAMT 1 PAR VASER, nysilver, tidigt 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering200 SEK
ALVAR AALTO, 3 st vaser, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL PÅ FOT, keramik, Nittsjö, sent 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering200 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Gustavsberg samt Rörstrand, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
Stängt långfredag - annandag påsk