- KeramikRensa filter
BORDSLAMPA, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 2 st, keramik, Bo Fajans bla "Pomona", 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
SERVISDELAR, 7 del, lergods, enligt uppgift Afrika 1950-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, keramik, 1900-talets senare del
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Raus, 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 16 del, porslin, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
VASER, 2 st, keramik, bla Upsala Ekeby 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering700 SEK
ERIK PLØEN (Norge, 1925-2004), vas, stengods, signerat och otydligt daterad, 1940-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, keramik, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KRYDDBURKAR, 11 st, porslin, Anita Nylund, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud650 SEK
Värdering600 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 500 SEK
TEKANNA MED SCHATULL, porslin och rotting, Kina, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud150 SEK
Värdering300 SEK
BURKAR, 2 st, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, 12 st kaffekoppar med fat, porslin, "Eva", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering8 000 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, "Johanna", Gustavsberg
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER/SKÅL, keramik, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, Rörstrand, 1900-talets slut
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, keramik, Upsala Ekeby / Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong, 1700-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, 15 del, teservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, 10 st kaffekoppar med fat, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, cylindervas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
AINA STENBERG, 37 del, servisporslin, "Tomtejul", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering3 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, 3 del, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VAS, keramik, Upsala Ekeby, 1900-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
EWALD DAHLSKOG, 12 st assietter, fajans, "Kromo", Bo Fajans Gefle, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, "Musselmalet", nr 1020, Royal Copenhagen
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 800 SEK
BORDSDEKORATION, porslin, Perugia, Italien, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, fajans, Bikupan, Danmark, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, 20 del, 10 kaffekoppar med fat och assietter, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ASSIETTER, 8 st, keramik, Bo Fajans Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud150 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, porslin, nickedocka, Japan, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, porslin, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ALAIN LE FOLL, vas, porslin, Rosenthal Studio Line, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
MINIATYRVASER, 9 st, porslin, Asien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK