31379 GRIPSHOLMSFÅTÖLJ med FOTPALL, "Medevi Brunn", ur Ikeas 1700-talsserie
Senare målning, lösa plymåer, klädsel av randig textil, brännmärkt, skuren dekor, sitthöjd 43 cm, rygghöjd 92 cm, pallens höjd 40, 66 x 66 cm.
- Konditionsrapport:Senare målning, klädsel med smärre bruksspår, armlän med smärre färgslitage
- Proveniens:På Ikeamuseum.se kan man läsa att "...den gustavianska kollektionen för Ikea har en speciell historia, som började med kulturminnet Medevi brunn utanför Motala, där en samling unika 1700-talsmöbler hotades av försäljning. Den dåvarande riksantikvarien Margareta Biörnstad vände sig till IKEA för att söka ekonomiskt stöd för att bevara möblerna. Efter en tids sökande fick hon till sist kontakt med Ingvar Kamprad. De tog en lunch som ledde till ett affärsavtal mellan IKEA och Riksantikvarieämbetet. Sin vana trogen gjorde aldrig Ingvar något som inte lönade sig. Tillsammans med designchefen Lennart Ekmark kom han fram till att en 1700-talsinspirerad kollektion skulle passa bra till det då kommande 50-årsjubileet för IKEA. Riksantikvarieämbetet utsåg Lars Sjöberg, intendent vid Nationalmuseum i Stockholm, som samarbetspartner. Han skulle hitta de rätta förlagorna för kollektionen. Medevi Brunn skulle få 85.000 kronor för varje svensk 1700-talsmodell som togs upp i sortimentet. En rad noggrant utförda kopior av svenska 1700-talsmöbler togs fram. Riksantikvarieämbetet ställde höga krav på kvalitet och trohet mot den svenska hantverkstraditionen. Men IKEA frångick inte heller sina principer med låga priser och viss anpassning till industriproduktion. Kopiorna kontrollerades noga av den omutlige intendenten Sjöberg innan de stämplades med Riksantikvarieämbetets sigill. I juni 1993 presenterades kollektionen på den kända botanisten Carl von Linnés födelseplats Råshult utanför Älmhult." Litt:https://ikeamuseum.com/sv/utforska/historien-bakom-produkterna/hallunda-stol-1993/
Värdering | 8 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Fraktavgift (från) | 1 200 SEK |
ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
30/4 12.30 - 15.00, 1/5 STÄNGT