32111 KAKELUGN, fajans, Stockholm, ca 1790

32111a_8dc645a1438d174_med.jpeg
  • 32111a_8dc645a1438d174_sm.jpeg
  • 32111b_8dc643841b313c4_sm.jpeg
  • 32111c_8dc643842452d85_sm.jpeg
  • 32111d_8dc643842cc2e02_sm.jpeg
  • 32111e_8dc64384350bc51_sm.jpeg
  • 32111a_8dc6438409d4d48_sm.jpeg

Vittonad glasyr, luckor av plåt, fotställning av trä, höjd ca 200, diameter ca 65 cm

Tillfällig montering utförd för visning. Nedmontering inför frakt ombesörjes av Olséns Auktioner

  • Konditionsrapport:Senare luckor (empire, 1800-talets första hälft), nytillverkad fotställning, några delar restaurerade med lagningar och senare målning

Värdering60 000 - 80 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT