Börjar: 3 jun 2022 15:30
Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
BORDSLAMPA, brons, empirestil, 1800-/1900-tal_3888a_8da453042181a62_lg.jpeg
12
BORDSLAMPA, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Utropspris2 500 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början_2471a_8da43fe741aaeac_lg.jpeg
17
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Slutpris5 500 SEK
Utropspris12 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal_3082a_8da3ef7309bb2d2_lg.jpeg
26
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Utropspris700 SEK
TAKLAMPA, Peter Behrens, "Luzette", AEG, 1900-talets första hälft_3608a_8da428579c0d19d_lg.jpeg
38
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 200 SEK
TAKKRONA, 1800-/1900-tal_3104a_8da43fe2d973e67_lg.jpeg
55
TAKKRONA, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Utropspris5 000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_3109a_8da43df7f87ab5f_lg.jpeg
56
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
SlutprisInga bud
Utropspris400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_3108a_8da454cfde81993_lg.jpeg
77
Slutpris800 SEK
Utropspris400 SEK
GOLVLAMPA, Anders Persson, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft _3147a_8da38c6c926fed8_lg.jpeg
94
GOLVLAMPA, Anders Persson, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utropspris500 SEK
VÄGGLAMPOR/SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_3185a_8da4557064b1461_lg.jpeg
103
Slutpris450 SEK
Utropspris500 SEK
BORDSLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, snarlika, art déco_3604a_8da433f9ec38530_lg.jpeg
107
BORDSLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, snarlika, art déco
Slutpris1 400 SEK
Utropspris2 000 SEK
VÄGGLAMPOR/SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_3184a_8da45571245d428_lg.jpeg
102
Slutpris550 SEK
Utropspris500 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben_3222a_8da447256706975_lg.jpeg
119
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 800 SEK
SPEGEL SAMT SPEGELLAMPETTER, 1 par, Swedish Grace, Svenskt tenn, sannolikt 1930-tal _3190a_8da4284902fc236_lg.jpeg
125
Slutpris450 SEK
Utropspris600 SEK
VÄGGLAMPOR/SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_3181a_8da4569762a5939_lg.jpeg
118
Slutpris950 SEK
Utropspris500 SEK
VÄGGLAMPOR/SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_3178a_8da4569c80c369c_lg.jpeg
141
Slutpris200 SEK
Utropspris500 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu _3527a_8da456688e761c3_lg.jpeg
156
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Slutpris550 SEK
Utropspris1 000 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben_3223a_8da4472449170df_lg.jpeg
163
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets mitt_3260a_8da38afcbe4b656_lg.jpeg
174
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Utropspris600 SEK
TAKAMPEL, Karl Johanstil, 1800-/1900-tal_3361a_8da4284824735ea_lg.jpeg
176
TAKAMPEL, Karl Johanstil, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Utropspris500 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning_3228a_8da447a73b69345_lg.jpeg
184
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 500 SEK
_3256a_8da4413f8265114_lg.jpeg
195
Slutpris450 SEK
Utropspris300 SEK
KANDELABRAR, 1 par, förgylld brons, 1800-tal_3674a_8da449c0d1e221d_lg.jpeg
202
KANDELABRAR, 1 par, förgylld brons, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Utropspris4 000 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_3270a_8da38de3295fb53_lg.jpeg
205
Slutpris550 SEK
Utropspris300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, sent 1800-/tidigt 1900-tal_1553a_lg.jpeg
206
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Utropspris1 200 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal_3349a_8da3ef9e32b3e20_lg.jpeg
212
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Utropspris300 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt, patinerad mässing _3290a_8da4413a592aacc_lg.jpeg
229
LJUSKRONA, 1900-talets mitt, patinerad mässing
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal_3301a_8da3ef771d46685_lg.jpeg
244
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Utropspris400 SEK
FERRAN ESTELA OCH NEREO DELGADO, större golvlampa, "Big Mama", Northern Lighting_3313a_8da4563a9278995_lg.jpeg
245
Slutpris1 400 SEK
Utropspris3 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, jugendstil, 1900-tal_3341a_8da3d8ec29f0368_lg.jpeg
255
KANDELABRAR, 1 par, mässing, jugendstil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Utropspris600 SEK
INDUSTRILAMPA, 1900-talets första hälft, Stella _3328a_8da44137a26f9dc_lg.jpeg
257
INDUSTRILAMPA, 1900-talets första hälft, Stella
Slutpris250 SEK
Utropspris400 SEK
BORDSLAMPA, modern formgivning_3437a_lg.jpeg
259
BORDSLAMPA, modern formgivning
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Store Light, "Cross", 2000-tal_3325a_8da4284ab3d7b0d_lg.jpeg
266
GOLVLAMPOR, 1 par, Store Light, "Cross", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris600 SEK
TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal_3536a_8da428588458403_lg.jpeg
273
TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
LJUSKRONA, smide, 2000-tal_3335a_8da44139ccf86fc_lg.jpeg
274
LJUSKRONA, smide, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
TAKLAMPA, Swedish modern, 1920-/30-tal _3357a_8da428462397521_lg.jpeg
283
TAKLAMPA, Swedish modern, 1920-/30-tal
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 500 SEK
BORDSLAMPA, "AJH.5", 1960-/70-tal _3351a_8da3efd08dab8a4_lg.jpeg
295
BORDSLAMPA, "AJH.5", 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Utropspris600 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft_3359a_8da3efc09dfc9da_lg.jpeg
300
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 4 st, mässing, 1800-/1900-tal , olika modeller_3360a_8da3efb3d028d36_lg.jpeg
302
Slutpris400 SEK
Utropspris400 SEK
BORDSLAMPA, Frankrike, 1900-talets första hälft _3385a_lg.jpeg
312
BORDSLAMPA, Frankrike, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utropspris800 SEK
VÄGGLAMPA, teak, 1950-/60-tal_3377a_8da45644415b54f_lg.jpeg
315
VÄGGLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris250 SEK
Utropspris600 SEK
LJUSSTAKAR, två par, 1900-tal_3375a_8da45669addbebb_lg.jpeg
321
LJUSSTAKAR, två par, 1900-tal
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft_3376a_8da42846f411f42_lg.jpeg
323
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Utropspris2 000 SEK
GOLVLAMPA, smide, 1900-tal_3395a_lg.jpeg
329
GOLVLAMPA, smide, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris500 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning_3398a_lg.jpeg
330
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris400 SEK
Utropspris400 SEK
VÄGGLAMPOR/SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_3182a_8da455727e62cba_lg.jpeg
339
Slutpris650 SEK
Utropspris500 SEK
BORDSLAMPA, Frankrike, porslin, sannolikt 1900-talets första hälft _3406a_lg.jpeg
351
BORDSLAMPA, Frankrike, porslin, sannolikt 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utropspris800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empire, 1800-talets första hälft _3849a_lg.jpeg
377
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Utropspris4 000 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF_3439a_lg.jpeg
386
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
SlutprisInga bud
Utropspris800 SEK