Börjar: 3 jun 2022 15:30
Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin _3073a_8da3d8edbbddf03_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin
Slutpris1 400 SEK
Utropspris800 SEK
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft _3062a_8da3ef2df6bef60_lg.jpeg
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utropspris800 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal_3072a_8da3ef1a1a06b3b_lg.jpeg
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Utropspris300 SEK
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund _3071a_8da455a8d748827_lg.jpeg
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund
Slutpris200 SEK
Utropspris800 SEK
MARIANNE STARCK, skål, lergods, för A/S Michael Andersen, Bornholm, Danmark, 1900-talets andra hälft _3145a_8da3f218d38dea5_lg.jpeg
MARIANNE STARCK, skål, lergods, för A/S Michael Andersen, Bornholm, Danmark, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Utropspris200 SEK
ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal_3564a_8da435096546a8d_lg.jpeg
ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Utropspris300 SEK
BRINGARE OCH SÅSSNIPA, porslin, "Ostindia", Rörstrand_3212a_8da3f2120a4ed14_lg.jpeg
BRINGARE OCH SÅSSNIPA, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Utropspris300 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)_3371a_8da3ef92d502673_lg.jpeg
DJUPA TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris300 SEK
Utropspris600 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand_3339a_8da455855b66ce7_lg.jpeg
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris700 SEK
Utropspris400 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand_3338a_8da45586efe7eab_lg.jpeg
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Utropspris400 SEK
LOCKURNOR, 1 par, brons och porslin, Frankrike, 1800-tal_3346a_8da3efde257f779_lg.jpeg
LOCKURNOR, 1 par, brons och porslin, Frankrike, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Utropspris500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg_3364a_8da3efc83872e1d_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Utropspris400 SEK
DISKSKÖLJARE/YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal_3345a_8da42472619d7e5_lg.jpeg
DISKSKÖLJARE/YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Utropspris300 SEK
LIMOGES, skål, porslin, handmålad dekor_3380a_lg.jpeg
LIMOGES, skål, porslin, handmålad dekor
Slutpris750 SEK
Utropspris1 200 SEK
LISA LARSON, figur, katt, stengods, Gustavsberg_3786a_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, katt, stengods, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Utropspris300 SEK
DRESDEN, lockurna, porslin, 1900-tal, handmålad förgylld dekor_3382a_lg.jpeg
DRESDEN, lockurna, porslin, 1900-tal, handmålad förgylld dekor
Slutpris650 SEK
Utropspris1 000 SEK
ARABIA, 18 del, servisporslin_3407a_lg.jpeg
ARABIA, 18 del, servisporslin
SlutprisInga bud
Utropspris500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft_3418a_lg.jpeg
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Utropspris300 SEK
LILLEMOR MANNERHEIM, 3 del, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt_3454a_lg.jpeg
LILLEMOR MANNERHEIM, 3 del, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Utropspris500 SEK
MEISSEN, kryddkar, porslin, 1900-tal_3461a_lg.jpeg
MEISSEN, kryddkar, porslin, 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
Utropspris3 000 SEK
GOEBEL, 4 st, figuriner, porslin _3493a_lg.jpeg
GOEBEL, 4 st, figuriner, porslin
SlutprisInga bud
Utropspris500 SEK
GEFLE, fruktservis, 10 del, porslin, 1900-talets mitt_3500a_lg.jpeg
GEFLE, fruktservis, 10 del, porslin, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand_3514a_8da433f7faabcdf_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand
Slutpris600 SEK
Utropspris1 000 SEK
FAT OCH SKÅLAR, 4 del, porslin, 1700-/1800-tal_3565a_8da435086788633_lg.jpeg
FAT OCH SKÅLAR, 4 del, porslin, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Utropspris500 SEK
TEKANNA MED LOCK, porslin, orientalisk, 1900-talets andra hälft_3551a_8da43505470087d_lg.jpeg
TEKANNA MED LOCK, porslin, orientalisk, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
PASTEJFORM, flintgods, 1800-talets första hälft_3651a_8da43b1bbea8abf_lg.jpeg
PASTEJFORM, flintgods, 1800-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Utropspris300 SEK
VAS, porslin, Japan, 1900-tal_3553a_8da4350a48a9f10_lg.jpeg
VAS, porslin, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
KRUS, lergods, 1900-tal_3548a_8da435039a96684_lg.jpeg
KRUS, lergods, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Utropspris200 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, Danmark _3554a_8da4247c05983b0_lg.jpeg
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, Danmark
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
SERVISPORSLIN, 50 del, "Romanze", Björn Wiinblad, Rosenthal_3069a_8da4563f09f7a6b_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 50 del, "Romanze", Björn Wiinblad, Rosenthal
Slutpris850 SEK
Utropspris800 SEK
TE-/KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, "Blå Hyacint", Arthur Percy, Gefle._3620a_8da43b1a7558b3a_lg.jpeg
TE-/KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, "Blå Hyacint", Arthur Percy, Gefle.
Slutpris2 400 SEK
Utropspris300 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", Gustavsberg_3609a_8da433f8e5af107_lg.jpeg
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Utropspris500 SEK
TESERVIS, 14 del, porslin, Japan, 1900-/2000-tal_3552a_8da43b0cbe7f758_lg.jpeg
TESERVIS, 14 del, porslin, Japan, 1900-/2000-tal
SlutprisInga bud
Utropspris200 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand_3650a_8da43b1751aa462_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, 1900-/2000-tal_3086a_8da3d90b380f5fe_lg.jpeg
VÄGGRELIEF, stengods, 1900-/2000-tal
SlutprisInga bud
Utropspris200 SEK
SKÅL OCH YTTERFODER, 2 del, porslin, Italien, 1900-/2000-tal_3711a_8da43b29669022f_lg.jpeg
SKÅL OCH YTTERFODER, 2 del, porslin, Italien, 1900-/2000-tal
SlutprisInga bud
Utropspris200 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, Tyskland, 1900-talets andra hälft _3719a_lg.jpeg
SKÅL PÅ FOT, porslin, Tyskland, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Utropspris400 SEK
KERAMIK, 3 del, Imari, Japan, 1900-/2000-tal_3710a_8da43b1e99e3bdb_lg.jpeg
KERAMIK, 3 del, Imari, Japan, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris800 SEK
YTTERFODER MED PIEDESTAL, porslin, förgylld och handmålad dekor_3740a_lg.jpeg
YTTERFODER MED PIEDESTAL, porslin, förgylld och handmålad dekor
Slutpris1 800 SEK
Utropspris4 500 SEK
FAT, 4 st, porslin, Frankrike, 1900-talets första hälft _3713a_8da452bcfd3e860_lg.jpeg
FAT, 4 st, porslin, Frankrike, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Utropspris300 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft _3757a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Utropspris400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 13 st, assietter, porslin, "Musselmalet", Danmark_3771a_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 13 st, assietter, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris3 200 SEK
Utropspris4 000 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, bla Dao, 1900-talets andra hälft_3775a_lg.jpeg
FIGURINER, 4 st, porslin, bla Dao, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Utropspris400 SEK
LISA LARSON, figur, tax, stengods, Gustavsberg_3784a_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, tax, stengods, Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Utropspris300 SEK
FISKFAT OCH SÅSSNIPA, porslin, Göteborg/Gustafsberg, tidigt 1900-tal_3785a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, 1900-talets första hälft, bla KPM & Dresden_3793a_lg.jpeg
FIGURINER, 4 st, porslin, 1900-talets första hälft, bla KPM & Dresden
Slutpris1 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand_3800a_lg.jpeg
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
MATSERVISDELAR, 18 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand_3356a_8da3ef55893c0ca_lg.jpeg
MATSERVISDELAR, 18 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Utropspris500 SEK