Börjar: 3 jun 2022 15:30Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin _3073a_8da3d8edbbddf03_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft _3062a_8da3ef2df6bef60_lg.jpeg
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal_3072a_8da3ef1a1a06b3b_lg.jpeg
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund _3071a_8da455a8d748827_lg.jpeg
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal_3564a_8da435096546a8d_lg.jpeg
ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
BRINGARE OCH SÅSSNIPA, porslin, "Ostindia", Rörstrand_3212a_8da3f2120a4ed14_lg.jpeg
BRINGARE OCH SÅSSNIPA, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)_3371a_8da3ef92d502673_lg.jpeg
DJUPA TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand_3339a_8da455855b66ce7_lg.jpeg
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand_3338a_8da45586efe7eab_lg.jpeg
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
LOCKURNOR, 1 par, brons och porslin, Frankrike, 1800-tal_3346a_8da3efde257f779_lg.jpeg
LOCKURNOR, 1 par, brons och porslin, Frankrike, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg_3364a_8da3efc83872e1d_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
DISKSKÖLJARE/YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal_3345a_8da42472619d7e5_lg.jpeg
DISKSKÖLJARE/YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, katt, stengods, Gustavsberg_3786a_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, katt, stengods, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft_3418a_lg.jpeg
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MEISSEN, kryddkar, porslin, 1900-tal_3461a_lg.jpeg
MEISSEN, kryddkar, porslin, 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand_3514a_8da433f7faabcdf_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT OCH SKÅLAR, 4 del, porslin, 1700-/1800-tal_3565a_8da435086788633_lg.jpeg
FAT OCH SKÅLAR, 4 del, porslin, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PASTEJFORM, flintgods, 1800-talets första hälft_3651a_8da43b1bbea8abf_lg.jpeg
PASTEJFORM, flintgods, 1800-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Japan, 1900-tal_3553a_8da4350a48a9f10_lg.jpeg
VAS, porslin, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, lergods, 1900-tal_3548a_8da435039a96684_lg.jpeg
KRUS, lergods, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
SERVISPORSLIN, 50 del, "Romanze", Björn Wiinblad, Rosenthal_3069a_8da4563f09f7a6b_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 50 del, "Romanze", Björn Wiinblad, Rosenthal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
TE-/KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, "Blå Hyacint", Arthur Percy, Gefle._3620a_8da43b1a7558b3a_lg.jpeg
TE-/KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, "Blå Hyacint", Arthur Percy, Gefle.
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", Gustavsberg_3609a_8da433f8e5af107_lg.jpeg
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand_3650a_8da43b1751aa462_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KERAMIK, 3 del, Imari, Japan, 1900-/2000-tal_3710a_8da43b1e99e3bdb_lg.jpeg
KERAMIK, 3 del, Imari, Japan, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FAT, 4 st, porslin, Frankrike, 1900-talets första hälft _3713a_8da452bcfd3e860_lg.jpeg
FAT, 4 st, porslin, Frankrike, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft _3757a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 13 st, assietter, porslin, "Musselmalet", Danmark_3771a_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 13 st, assietter, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LISA LARSON, figur, tax, stengods, Gustavsberg_3784a_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, tax, stengods, Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FISKFAT OCH SÅSSNIPA, porslin, Göteborg/Gustafsberg, tidigt 1900-tal_3785a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand_3800a_lg.jpeg
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATSERVISDELAR, 18 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand_3356a_8da3ef55893c0ca_lg.jpeg
MATSERVISDELAR, 18 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, "Argenta", Gustavsberg_3059a_8da3ef3b4417bd9_lg.jpeg
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
MARIANNE WESTMAN, 3 st, burkar med lock, stengods, Rörstrand _3826a_lg.jpeg
MARIANNE WESTMAN, 3 st, burkar med lock, stengods, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, stengods, "Domino", Stig Lindberg, Gustavsberg_3921a_8da43b142836fcb_lg.jpeg
BORDSLAMPA, stengods, "Domino", Stig Lindberg, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 2 del, porslin, vas och urna_3978a_8da43b266e59e66_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 2 del, porslin, vas och urna
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 38 del, "Musselmalet", servisporslin, bla helblond_3563a_8da43b0ec1c1d11_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 38 del, "Musselmalet", servisporslin, bla helblond
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-tal eller äldre _3566a_8da43507699fa47_lg.jpeg
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-tal eller äldre
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg_3088a_8da455847304d49_lg.jpeg
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal_3992a_8da4474ca005280_lg.jpeg
SKÅL, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby_3358a_8da3efba7046dcc_lg.jpeg
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
KRUS, 2 st, lergods, handmålad dekor_3863a_lg.jpeg
KRUS, 2 st, lergods, handmålad dekor
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FISKFAT, porslin, Sarreguemines, Frankrike, 1sannolikt 1900-talets mitt_3997a_8da446b1664f5a6_lg.jpeg
FISKFAT, porslin, Sarreguemines, Frankrike, 1sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK