Börjar: 13 sep 2023 15:30Avslutas: 1 okt 2023 17:00

Framstående formgivare

Temaauktionen avslutas söndag 1 oktober med start kl 19.

Framstående formgivare
 EJE AHLGREN, bordslampa, mässing, "B-075", Bergboms, 1960-tal_20199a_8dba526ac4f9601_lg.jpeg
EJE AHLGREN, bordslampa, mässing, "B-075", Bergboms, 1960-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
CECILIA GRÖNING (född 1954), skulptur, brons, signerad och daterad 2010_20854a_8dbaf7ae3cdc6cd_lg.jpeg
CECILIA GRÖNING (född 1954), skulptur, brons, signerad och daterad 2010
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SIMON GATE, 6 st vinglas, "Salut", glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft _20768a_8dbaa65dbdf7c64_lg.jpeg
SIMON GATE, 6 st vinglas, "Salut", glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, "Eugen", skåp, Svenska möbelfabrikerna Bodafors, 1940-tal_20994a_8dbb2d06839a56a_lg.jpeg
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnad, "Grodblad", 1926, signerad _21261a_8dbb36406fd1117_lg.jpeg
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnad, "Grodblad", 1926, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19146a_8dbb38470b2a97f_lg.jpeg
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "Öresund", Karl Anderssons, Bra Bohag, 1900-talets mitt _20975a_8dbb38d0940f5d8_lg.jpeg
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "Öresund", Karl Anderssons, Bra Bohag, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19145a_8dbb38487867d10_lg.jpeg
Slutpris9 400 SEK
Värdering7 000 SEK
ERIK HÖGLUND (1932-1998), ljusstake, smide, Boda, 1900-talets andra hälft _21133a_8dbb363f014f008_lg.jpeg
ERIK HÖGLUND (1932-1998), ljusstake, smide, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19143a_8dbb4582a20cc7b_lg.jpeg
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", Swedese, limiterad upplaga 2022_20093a_lg.jpeg
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", Swedese, limiterad upplaga 2022
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19144a_8dbb384654d69bb_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering7 000 SEK
EDWARD HALD, karaff, glas, Sandvik, 1930-tal_20858a_8dbaa661374adca_lg.jpeg
EDWARD HALD, karaff, glas, Sandvik, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstake, smide, Boda_21132a_8dbb363dc4f9857_lg.jpeg
ERIK HÖGLUND, ljusstake, smide, Boda
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ESTRID ERICSON, bordsspegel, "Lagerbladspegeln", vitlackerat tenn, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt_20198a_8dbb4555a4f7657_lg.jpeg
ESTRID ERICSON, bordsspegel, "Lagerbladspegeln", vitlackerat tenn, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt
Slutpris32 000 SEK
Värdering10 000 SEK
JOSEF EKBERG (1877-1945), vas, keramik, sgrafitto, Gustavsberg, signerad och daterad 1923_21256a_8dbb363fc3140ce_lg.jpeg
JOSEF EKBERG (1877-1945), vas, keramik, sgrafitto, Gustavsberg, signerad och daterad 1923
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
CHRISTIAN DIOR, portfölj, 1900-talets andra hälft _20169a_8dba4dda8cca8ad_lg.jpeg
CHRISTIAN DIOR, portfölj, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, Gustavsberg_20953a_8dbaf797e520ddc_lg.jpeg
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON (född 1931), skulptur, brons, "Tänkaren" signerad och numrerad 433_20935a_8dbb3642b3e8bf9_lg.jpeg
LISA LARSON (född 1931), skulptur, brons, "Tänkaren" signerad och numrerad 433
Slutpris15 500 SEK
Värdering20 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2168, 1950-tal_19413a_8db9981530aa51b_lg.jpeg
JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2168, 1950-tal
Slutpris21 000 SEK
Värdering6 000 SEK
BROR FORSLUND (1909-1982), skulptur, brons, "Dansa min docka", nr 360, märkt med plakett_20937a_8dbb3641c54c21b_lg.jpeg
BROR FORSLUND (1909-1982), skulptur, brons, "Dansa min docka", nr 360, märkt med plakett
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Sandvik, 1930-tal_20860a_8dbb2fa042c44e9_lg.jpeg
SIMON GATE, vas, glas, Sandvik, 1930-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BØRGE MOGENSEN, matbord, 1950-/60-tal_20998a_8dbb39ad1099ea3_lg.jpeg
BØRGE MOGENSEN, matbord, 1950-/60-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 3 st, reliefer, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19140a_8dbb384a08477a2_lg.jpeg
ANNA PETRUS (1886-1949), 3 st, reliefer, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal
Slutpris13 000 SEK
Värdering12 000 SEK
EERO AARNIO, bordslampa, "Swan", Finland, nutida_21265a_8dbb384b97b621b_lg.jpeg
EERO AARNIO, bordslampa, "Swan", Finland, nutida
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 3 st, reliefer, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19141a_8dbb384ac1326b8_lg.jpeg
Slutpris13 500 SEK
Värdering12 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 3 st, reliefer, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19142a_8dbb384940b2133_lg.jpeg
Slutpris11 000 SEK
Värdering12 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal_19139a_8dbb3845acae2e0_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LUIGI COLANI, soffa, Space-Age, modell "Orbis", för Cor, Italien, 1960-tal_20130a_8dba3e2c090d8ad_lg.jpeg
LUIGI COLANI, soffa, Space-Age, modell "Orbis", för Cor, Italien, 1960-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, bestick, 24 del, rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki_21134a_8dbb364784f17de_lg.jpeg
GUNNAR CYRÉN, bestick, 24 del, rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, 12 del, fiskbestick, förgyllt rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki_21258a_8dbb2fa1e93ee3c_lg.jpeg
GUNNAR CYRÉN, 12 del, fiskbestick, förgyllt rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Reptil, Gustavsberg_21078a_8dbb36499abb156_lg.jpeg
STIG LINDBERG, vas, stengods, Reptil, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
HENNING KOPPEL, ring, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark_21137a_8dbb2facd946e68_lg.jpeg
HENNING KOPPEL, ring, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, bestick, 24 del, rostfritt stål, "Nobel", Yamazaki_21135a_8dbb364815ee008_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
SVEN WEJSFELT, vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad och daterad -90_21257a_8dbb2f9e2a59f5f_lg.jpeg
SVEN WEJSFELT, vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad och daterad -90
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
 CARL ELMBERG, tobaksburk, gjutjärn, "Nr 1", Näfveqvarns bruk, swedish grace, 1920-tal_21260a_8dbb2fa308f5e1f_lg.jpeg
CARL ELMBERG, tobaksburk, gjutjärn, "Nr 1", Näfveqvarns bruk, swedish grace, 1920-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ELSA STACKELBERG, trädgårdsmöbel, Fri Form, 1900-talets andra hälft _21361a_8dbb4558f09770a_lg.jpeg
ELSA STACKELBERG, trädgårdsmöbel, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering6 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), dekortallrik, porslin, Arabia, signerat, sannolikt 1970-tal_21262a_8dbb2fa7a52c1eb_lg.jpeg
BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), dekortallrik, porslin, Arabia, signerat, sannolikt 1970-tal
Slutpris22 000 SEK
Värdering10 000 SEK
SIV LAGERSTRÖM (född 1935), ring, akryl, innesluten kedja, omkring år 1970_20585a_8dbaae715a2f1ae_lg.jpeg
SIV LAGERSTRÖM (född 1935), ring, akryl, innesluten kedja, omkring år 1970
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
 HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par bordslampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt_21266a_8dbb384d28a9dea_lg.jpeg
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par bordslampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris8 600 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, förnsterlampa, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt _21303a_8dbb4316c6ff2b0_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, förnsterlampa, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, paradisfågel, stengods, Rörstrand, signerad_21263a_8dbb2fa58cf25b5_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, skulptur, paradisfågel, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 1 par, trädgårdsurnor, gjutjärn, "Blomkruka Nr 1", Näfveqvarns Bruk, 1920-/30-tal_19106a_8db9407227769db_lg.jpeg
ANNA PETRUS (1886-1949), 1 par, trädgårdsurnor, gjutjärn, "Blomkruka Nr 1", Näfveqvarns Bruk, 1920-/30-tal
Slutpris34 000 SEK
Värdering30 000 SEK
STIG LINDBERG, 10 kaffekoppar med fat, benporslin, "Spisa Ribb", Gustavsberg_21268a_8dbb2fab6b3dac4_lg.jpeg
STIG LINDBERG, 10 kaffekoppar med fat, benporslin, "Spisa Ribb", Gustavsberg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949), 1 par, trädgårdsurnor, gjutjärn, "Blomkruka Nr 1", Näfveqvarns Bruk, 1920-/30-tal_19107a_8db940732953c48_lg.jpeg
Slutpris34 000 SEK
Värdering30 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, bonad, textil, 1950-/60-tal_21270a_8dbb45aa8c0587f_lg.jpeg
VICKE LINDSTRAND, bonad, textil, 1950-/60-tal
Slutpris10 500 SEK
Värdering1 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Näfveqvarn, 1920-/30-tal_19108a_8db940752d358e2_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Näfveqvarn, 1920-/30-tal
Slutpris14 500 SEK
Värdering4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft_21267a_8dbb2fa6b0a8c8d_lg.jpeg
Slutpris9 800 SEK
Värdering8 000 SEK