Börjar: 13 sep 2023 15:30Avslutas: 1 okt 2023 17:00
Framstående formgivare / 1 okt 2023
Temaauktionen avslutas söndag 1 oktober med start kl 19.
- RetroRensa filter
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 SEK
ERIK HÖGLUND (1932-1998), ljusstake, smide, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstake, smide, Boda
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), dekortallrik, porslin, Arabia, signerat, sannolikt 1970-tal
Slutpris22 000 SEK
Värdering10 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par bordslampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris8 600 SEK
Värdering4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, paradisfågel, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
STIG LINDBERG, 10 kaffekoppar med fat, benporslin, "Spisa Ribb", Gustavsberg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, bonad, textil, 1950-/60-tal
Slutpris10 500 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris9 800 SEK
Värdering8 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK