Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
FIRMA SVENSKT TENN, handspegel, tenn, 1900-talets första hälft_1644a_8da27533ff3f15c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, gjutjärn, sannolikt 1900-talets första hälft_1654a_8da288daeaf21b6_lg.jpeg
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft_2069a_8da27551e005dd9_lg.jpeg
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, 2 st, dalahästar, målat trä_2304a_lg.jpeg
FIRMA SVENSKT TENN, 2 st, dalahästar, målat trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, modern tillverkning_2158a_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, modern tillverkning
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets andra hälft _2351a_8da275a311ce0d8_lg.jpeg
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1900-tal_2244a_8da27046450653e_lg.jpeg
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FIGURER, snidat trä, olika konstnärer, 1900-tal_2568a_8da27c75ef2616f_lg.jpeg
FIGURER, snidat trä, olika konstnärer, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 55 del, "Vasa", nysilver, GAB_2277a_8da27522933abca_lg.jpeg
BESTICK, 55 del, "Vasa", nysilver, GAB
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GITARR, Salvador Cortez, år 2021_2280a_8da275ae2235fde_lg.jpeg
GITARR, Salvador Cortez, år 2021
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
ELDSTÄLL, mässing, 1900-talets andra hälft_2334a_8da2759e9e91eef_lg.jpeg
ELDSTÄLL, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing_1469a_8da05cba1daf646_lg.jpeg
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
DUKAR OCH SERVETTER, 16 del, linnedamast, 1900-talets andra hälft _2312a_lg.jpeg
DUKAR OCH SERVETTER, 16 del, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
DAMCYCKEL, 1900-talets första hälft, Crescent_2336a_8da2891701aaaa4_lg.jpeg
DAMCYCKEL, 1900-talets första hälft, Crescent
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna_2367a_8da2a09b0c4e788_lg.jpeg
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 97 delar, nysilver, GAB_2337a_8da275610eeff50_lg.jpeg
BESTICKUPPSÄTTNING, 97 delar, nysilver, GAB
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft_2724a_8da27adb2317807_lg.jpeg
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
KOFFERT, omkring år 1900, större modell _2356a_lg.jpeg
KOFFERT, omkring år 1900, större modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido_2258a_8da275a0b064e18_lg.jpeg
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand_2349a_8da26f23d63079b_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin_2385a_8da2682bb3fd2ba_lg.jpeg
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal_2427a_8da25e816eb1863_lg.jpeg
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KNIV, Segerström, Eskilstuna, 1900-tal_2415a_8da268384e9e6b2_lg.jpeg
KNIV, Segerström, Eskilstuna, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt _2423a_8da26f81fbf0193_lg.jpeg
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT, 2 st, tenn, 1700-/1800-tal, svenska stämplar bla Stockholm 1799_2795a_8da27d107698a01_lg.jpeg
FAT, 2 st, tenn, 1700-/1800-tal, svenska stämplar bla Stockholm 1799
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SKULPTUR, marmor, 1900-/2000-tal_2480a_lg.jpeg
SKULPTUR, marmor, 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KÄPP, 1900-talets andra hälft_2527a_8da296ca527b493_lg.jpeg
KÄPP, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft _2541a_8da27d255b929f9_lg.jpeg
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KLÄDKROK, mässing, 1800-/1900-tall, sk studenthängare _2864a_8da2979fb2071b0_lg.jpeg
KLÄDKROK, mässing, 1800-/1900-tall, sk studenthängare
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft_2564a_8da27cc6a36057a_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg_2346a_8da26ecbba7c28a_lg.jpeg
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal _2577a_8da2759fa047943_lg.jpeg
KOPPARBASE, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal_2272a_8da27520481c80c_lg.jpeg
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall_2727a_8da296d09207822_lg.jpeg
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark_2662a_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft_2247a_8da26fb89447a59_lg.jpeg
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa" _2683a_8da27c82b4e4ed1_lg.jpeg
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa"
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna _2570a_8da29e3e35c0cb5_lg.jpeg
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt_2706a_8da275a5450d84a_lg.jpeg
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
DRICKABACK, "Bryggeriet Kronan Sundbyberg", 1900-talets första hälft_2728a_8da27593d9c33ed_lg.jpeg
DRICKABACK, "Bryggeriet Kronan Sundbyberg", 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala_2345a_8da26f21f158b5b_lg.jpeg
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft _2234a_8da2886c31d3ff1_lg.jpeg
GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SNÖSLUNGA, Stiga 523 _2756a_8da29efb6354ed6_lg.jpeg
SNÖSLUNGA, Stiga 523
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
FRISÖRSTOL, sannolikt 1920-/30-tal_2806a_8da2880e282917b_lg.jpeg
FRISÖRSTOL, sannolikt 1920-/30-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK
PIERRE FORSELL, vägglampetter, 2 st, mässing, Skultuna_2879a_8da288fdb603b16_lg.jpeg
PIERRE FORSELL, vägglampetter, 2 st, mässing, Skultuna
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
STEGE, trä, 1900-tal_2960a_8da2886da48847d_lg.jpeg
STEGE, trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn_2774a_8da294772f7f512_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft _2780a_8da27cf110c7592_lg.jpeg
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK