Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda _2273a_8da26f86f4ad88c_lg.jpeg
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut_2227a_8da2820a1a14e0d_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1650a_8da29f83c1c65ce_lg.jpeg
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
MARIAN GRABINSKI, bänkar, 1 par, IKEA, 1900-talets andra hälft _2851a_8da288a8b51255c_lg.jpeg
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN FORSBERG, golvur, "Urbild", Forsberg Form_1702a_8da2952e7742a37_lg.jpeg
JOHAN FORSBERG, golvur, "Urbild", Forsberg Form
Slutpris8 200 SEK
Värdering4 000 SEK
DAVID ROSÉN, 3 del,  Nordiska Kompaniet, NK, 1900-talets mitt _1708a_8da29531dd0b786_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1653a_8da29fb2a17b857_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, 1900-talets andra hälft_2066a_8da296c732297bf_lg.jpeg
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal_2232a_8da27d1e9092350_lg.jpeg
IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese_2231a_8da27d6d1725223_lg.jpeg
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft_2260a_8da26fbfd5043a1_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702" Karl Andersson & Söner_2664a_8da282ccb73f788_lg.jpeg
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702" Karl Andersson & Söner
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, karmstol, "Arka", 1950/-60-tal_2228a_8da27d651dd5e76_lg.jpeg
YNGVE EKSTRÖM, karmstol, "Arka", 1950/-60-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
KARMSTOL, 1900-/2000-tal_2233a_8da288645d22219_lg.jpeg
KARMSTOL, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1652a_8da29f887618f97_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft_2188a_8da27552cd11312_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, glas, Kosta, 1980-tal_2187a_8da27548eed8b11_lg.jpeg
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, glas, Kosta, 1980-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, 1900-talets andra hälft_2318a_lg.jpeg
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 500 SEK
EFVA ATTLING, collier, "Twosome", sterlingsilver_2240a_8da1d4b64a8a993_lg.jpeg
EFVA ATTLING, collier, "Twosome", sterlingsilver
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, sannolikt 1960-tal_2252a_8da275805676134_lg.jpeg
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, sannolikt 1960-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, vaser, glas, "Open Minds", Kosta Boda _2274a_8da26fc08d5872f_lg.jpeg
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, vaser, glas, "Open Minds", Kosta Boda
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
 ANDERS PEHRSSON, taklampa "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft_2343a_8da26f32c7e39c5_lg.jpeg
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
HANS J WEGNER, serveringsvagn, Andreas Tuck, Danmark, 1900-talets mitt_3031a_8da2956a1b04515_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing_1469a_8da05cba1daf646_lg.jpeg
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida_2400a_8da2967b635aebc_lg.jpeg
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
SARA LARSSON, skåp, "Collect 2012", A2 designers, limited edition_2397a_8da29539abed4ff_lg.jpeg
SARA LARSSON, skåp, "Collect 2012", A2 designers, limited edition
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, Physix, Vitra_2854a_8da27d233ff3118_lg.jpeg
ALBERTO MEDA, kontorsstol, Physix, Vitra
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, 1900-talets andra hälft _2341a_8da29f6847b2a6a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
TOVE & EDVARD KIND LARSEN, soffbord, France & Daverkosen, Danmark, 1960-tal_2347a_8da295382c323ca_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 1 par, stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1995_2418a_8da27599e8804f9_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, 1 par, stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1995
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, Nuutajärvi, Finland
_2350a_8da26edfbf4bba8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad_2080a_8da275255cdb916_lg.jpeg
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_2354a_lg.jpeg
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero_2355a_lg.jpeg
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald_2825a_8da2955a6f4431f_lg.jpeg
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben_2378a_8da2a09f55dcd5f_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk_2399a_8da288b3e3ad544_lg.jpeg
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
AXEL LARSSON, "1000 serien", skrivbord, Svenska Möbelfabriken Bodafors, 1930-tal_2417a_8da29639fc7a329_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida_2401a_8da27596bcba153_lg.jpeg
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par karmstolar, Primo/låg, Swedese_2405a_8da275931ccd345_lg.jpeg
YNGVE EKSTRÖM, 1 par karmstolar, Primo/låg, Swedese
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY_2411a_8da2953f407b21d_lg.jpeg
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal_2412a_8da27dae7cb1ff0_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal_2414a_8da27d87b4bcf8d_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FERMOB, trädgårdsbord, "Opera"_2688a_8da2848c0f9a036_lg.jpeg
FERMOB, trädgårdsbord, "Opera"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
PHILIPPE STARCK, 1 par karmstolar, "Louis Ghost", Kartell_2404a_8da289c4f7392f0_lg.jpeg
PHILIPPE STARCK, 1 par karmstolar, "Louis Ghost", Kartell
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_2462a_8da29e7b5d02d83_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_2460a_8da29e45d843d87_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, möjligen Carl Fagerlund, 1900-talets andra hälft_2731a_8da275a1d2fa287_lg.jpeg
GOLVLAMPA, möjligen Carl Fagerlund, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK