Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala_2345a_8da26f21f158b5b_lg.jpeg
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt _2762a_8da294f56502ce6_lg.jpeg
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal_2769a_8da296837736e09_lg.jpeg
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal_2759a_8da2821eafafedc_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1950-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal_2768a_8da2968287f8b36_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal_2571a_8da296aaeea8640_lg.jpeg
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_2791a_8da28288218898f_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_2793a_8da28286654dd85_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning_2797a_8da27d1b6ec91c8_lg.jpeg
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKE, tenn, sengustaviansk, Petter Höijer Örebro, omkring år 1800_2801a_8da27d0ec64907f_lg.jpeg
LJUSSTAKE, tenn, sengustaviansk, Petter Höijer Örebro, omkring år 1800
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien_2804a_8da27d3e2976332_lg.jpeg
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien_2805a_8da27d416fe2687_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal_2752a_8da296e56fba6bd_lg.jpeg
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal_2807a_8da294ef6323600_lg.jpeg
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKAMPEL, 1900-tal_2809a_8da294f2c954461_lg.jpeg
TAKAMPEL, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, modell 532, Markaryd_2814a_8da28890dda471e_lg.jpeg
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, modell 532, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, "Reverse", formgiven av Aleksandar Lazic, Menu, Danmark_2823a_8da27ceed936eb6_lg.jpeg
BORDSLAMPA, "Reverse", formgiven av Aleksandar Lazic, Menu, Danmark
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal_2770a_8da29f1ed64180d_lg.jpeg
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Nimbus", bordslampa, Ruben, _2830a_8da27cf961f2ab2_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, "Nimbus", bordslampa, Ruben,
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EVA SOLO, solcellslampa "SunLight" _2833a_8da27cf24611510_lg.jpeg
EVA SOLO, solcellslampa "SunLight"
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
VÄGGLAMPA/BORDSLAMPA, Brottby Mekaniska Verkstads AB, 1900-talets första hälft_2860a_8da297283b4ffda_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets början_2883a_8da2969b2fc17b4_lg.jpeg
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets mitt_2890a_8da296bac81f922_lg.jpeg
LJUSKRONA, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Leco, 1900-talets andra hälft_2574a_8da275cff8dfff8_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Leco, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal_2753a_8da296e4f4b09da_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampor, ett par, "Arkipelag", Ruben_3014a_8da29e6aaaf490b_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, golvlampor, ett par, "Arkipelag", Ruben
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
ISAO HOSOE, "Heron", bordslampor, 1 par, 2000-tal_2788a_8da2827e1a9e373_lg.jpeg
ISAO HOSOE, "Heron", bordslampor, 1 par, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt_2978a_8da29563aed6c65_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, 1900-talets andra hälft_2989a_8da29f516bcf101_lg.jpeg
JORDGLOB, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, Böhlmarks lampfabrik, Stockholm, 1920-/30-tal, modell 6942_2392a_8da25e7a0d1aeb9_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Böhlmarks lampfabrik, Stockholm, 1920-/30-tal, modell 6942
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKAMPEL, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft_1329a_8da29f0eb2213a3_lg.jpeg
TAKAMPEL, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning_3015a_8da29e765a8455c_lg.jpeg
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, möjligen Carl Fagerlund_1348a_8da0c1b37e6fd51_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, möjligen Carl Fagerlund
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampa, Orrefors, 1960-tal_3054a_8da293113a76c62_lg.jpeg
CARL FAGERLUND, vägglampa, Orrefors, 1960-tal
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK