Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1650a_8da29f83c1c65ce_lg.jpeg
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft , eklektisk stil_1710a_8da296b692b5571_lg.jpeg
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft , eklektisk stil
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1653a_8da29fb2a17b857_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, 1900-talets andra hälft_2066a_8da296c732297bf_lg.jpeg
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft_1712a_8da2758cf168c41_lg.jpeg
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft _2271a_8da26f458099b2f_lg.jpeg
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Konsthantverk Tyringe, 1900-talets andra hälft _2816a_8da296856301ad7_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1652a_8da29f887618f97_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft_2188a_8da27552cd11312_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, sannolikt 1960-tal_2252a_8da275805676134_lg.jpeg
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, sannolikt 1960-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Nordiska Kompaniet, NK, orientalisk stil, 1900-talets slut_2265a_8da26f8d23df771_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, Nordiska Kompaniet, NK, orientalisk stil, 1900-talets slut
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
 ANDERS PEHRSSON, taklampa "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft_2343a_8da26f32c7e39c5_lg.jpeg
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, 1960-/70-tal_2320a_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, 1960-/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 800 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, 1900-talets andra hälft _2341a_8da29f6847b2a6a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_2354a_lg.jpeg
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero_2355a_lg.jpeg
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald_2825a_8da2955a6f4431f_lg.jpeg
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben_2378a_8da2a09f55dcd5f_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, 1920-/30-tal_2396a_8da26f5567ab8c9_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1920-/30-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk_2399a_8da288b3e3ad544_lg.jpeg
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida_2401a_8da27596bcba153_lg.jpeg
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt _2423a_8da26f81fbf0193_lg.jpeg
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft _2428a_8da26f2d04c30f6_lg.jpeg
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt _2434a_8da288330282067_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-/2000-tal_2435a_8da2881f3f140da_lg.jpeg
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_2462a_8da29e7b5d02d83_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKKRONA, majolika, 1800-/1900-tal_2579a_8da29500345cb50_lg.jpeg
TAKKRONA, majolika, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKKRONA, stomme av mässing, 2000-tal_2572a_8da296afa060d94_lg.jpeg
TAKKRONA, stomme av mässing, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, "B 54", Markaryd, 1950-/60-tal_2454a_8da2756c327ecdf_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, "B 54", Markaryd, 1950-/60-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 500 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_2460a_8da29e45d843d87_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, möjligen Carl Fagerlund, 1900-talets andra hälft_2731a_8da275a1d2fa287_lg.jpeg
GOLVLAMPA, möjligen Carl Fagerlund, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par,  mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_2994a_8da29e80e6baa53_lg.jpeg
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FERRAN ESTELA OCH NEREO DELGADO, större golvlampa, "Big Mama", Northern Lighting_2491a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida_2515a_lg.jpeg
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPOR/SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft_2996a_8da29eab51645e7_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TAKPLAFOND, 1940-tal, glas, slipad dekor_2634a_lg.jpeg
TAKPLAFOND, 1940-tal, glas, slipad dekor
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_2520a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-/1900-tal_2485a_lg.jpeg
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-/1900-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
NORMANN COPENHAGEN, 1 par, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald_2824a_8da288685df17ec_lg.jpeg
NORMANN COPENHAGEN, 1 par, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida_2403a_8da296c0784f227_lg.jpeg
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal_2961a_8da2a0b6cf51f6f_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning_2796a_8da27d1a4bcc76f_lg.jpeg
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft _2674a_8da294fbd8bb094_lg.jpeg
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna _2570a_8da29e3e35c0cb5_lg.jpeg
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft _2249a_8da296928dcbb33_lg.jpeg
TAKPLAFONDER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets mitt_2575a_8da275d1101c23c_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo White", för Petit Furniture_2703a_8da29ef4cf11a16_lg.jpeg
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo White", för Petit Furniture
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft_2576a_8da29e3d58594e4_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK