Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
Avslutad
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand_2076a_8da26ed498323ff_lg.jpeg
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal_1713a_8da275328c44477_lg.jpeg
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand_2079a_8da2758abba77fe_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand_2077a_8da2758bcb15269_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, 1900-talets andra hälft _2074a_8da275b1a05fdb3_lg.jpeg
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft_2260a_8da26fbfd5043a1_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
Avslutad
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft_2069a_8da27551e005dd9_lg.jpeg
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
GRÖTSKÅL OCH BRINGARE, porslin, Rörstrand/Göteborg, omkring år 1900_2352a_8da2681581472ea_lg.jpeg
GRÖTSKÅL OCH BRINGARE, porslin, Rörstrand/Göteborg, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg_1714a_8da27537b497c5c_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
SKÅL, porslin, Kina, songstil, sannolikt 1900-tal_1663a_8da27525f4ec422_lg.jpeg
SKÅL, porslin, Kina, songstil, sannolikt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
LIKÖRTUNNA, keramik, 1800-/1900-tal_2811a_8da27d177f1a1ff_lg.jpeg
LIKÖRTUNNA, keramik, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", assietter, 6 st, helblond_2124a_8da26f139938663_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", assietter, 6 st, helblond
Slutpris15 000 SEK
Värdering6 000 SEK
Avslutad
BORDSLAMPOR, 1 par, Nordiska Kompaniet, NK, orientalisk stil, 1900-talets slut_2265a_8da26f8d23df771_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, Nordiska Kompaniet, NK, orientalisk stil, 1900-talets slut
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", kaffekoppar med fat, 5 st_2123a_8da26f10a54b1cc_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", kaffekoppar med fat, 5 st
Slutpris4 700 SEK
Värdering5 000 SEK
Avslutad
 YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand_2267a_8da275122e2413f_lg.jpeg
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
ROYAL COPENHAGEN, 28 del, kaffeservis, "Musselmalet", Danmark_2381a_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 28 del, kaffeservis, "Musselmalet", Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
Avslutad
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet" _2810a_8da27cfdb598df5_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
 YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand_2269a_8da27514e30c53a_lg.jpeg
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand_2307a_lg.jpeg
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
LISA LARSON, 3 st, figurer, stengods, Gustavberg_2348a_8da25e8ed3bb686_lg.jpeg
LISA LARSON, 3 st, figurer, stengods, Gustavberg
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
ROYAL COPENHAGEN, 6 st, buljongkoppar med fat, porslin, Blå Blomst_2353a_8da26ecfa0e5620_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 6 st, buljongkoppar med fat, porslin, Blå Blomst
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand_2349a_8da26f23d63079b_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, Tyskland, 1900-talets andra hälft _2073a_8da275bb9487df2_lg.jpeg
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin_2385a_8da2682bb3fd2ba_lg.jpeg
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
 YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand._2268a_8da270472cacb8f_lg.jpeg
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand.
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
LISA LARSON, figur, tiger, stengods, Gustavsberg_2558a_8da27cc8156a006_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, tiger, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
ÄGGHÖNOR OCH VAS, 3 st, keramik, 1900-talets första hälft_2429a_8da26ee98c15120_lg.jpeg
ÄGGHÖNOR OCH VAS, 3 st, keramik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
LISA LARSON, figur, stengods, "Kalle", Gustavsberg_2555a_8da27cce7f5c9cd_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, stengods, "Kalle", Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 SEK
Avslutad
MARIAN ZAWADZKI, golvvas, lergods, Tilgmans Keramik_2426a_8da25e86d48a621_lg.jpeg
MARIAN ZAWADZKI, golvvas, lergods, Tilgmans Keramik
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
LISA LARSON, figur, "Johanna", stengods, Gustavsberg_2556a_8da27cd129ec5be_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
LISA LARSON, figur, "Lotta", stengods, Gustavsberg_2557a_8da27cd027624f5_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, "Lotta", stengods, Gustavsberg
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret_2562a_8da27cc9f52209c_lg.jpeg
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret_2563a_8da27cc2279387f_lg.jpeg
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock_2818a_8da2967ebdc4a2c_lg.jpeg
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
ARABIA, porslin, figurin, 1900-talets mitt_2422a_8da26ef0ac35cd3_lg.jpeg
ARABIA, porslin, figurin, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg_2346a_8da26ecbba7c28a_lg.jpeg
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
STIG LINDBERG, 16 del, servisporslin, "Spisa Ribb", Rörstrand_2565a_8da25e6dfe9bd0f_lg.jpeg
STIG LINDBERG, 16 del, servisporslin, "Spisa Ribb", Rörstrand
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
MEISSEN, 1 par, figuriner, porslin _2639a_lg.jpeg
MEISSEN, 1 par, figuriner, porslin
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Avslutad
GOEBEL, 9 st, figuriner, porslin, 1900-talets andra hälft_2687a_8da27cbf59fd81e_lg.jpeg
GOEBEL, 9 st, figuriner, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
KRUS, sannolikt Sydostasien, antikt_2700a_8da27584675ecc0_lg.jpeg
KRUS, sannolikt Sydostasien, antikt
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
RÖRSTRAND, 23 del, teservis, sannolikt 1900-talets första hälft_2790a_8da27cfc2c36d95_lg.jpeg
RÖRSTRAND, 23 del, teservis, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Avslutad
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, Rörstrand_2078a_8da275899cf8082_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
STIG LINDBERG, 4 st, kaffekoppar med fat, "Berså", Gustavbserg_2894a_8da288e5ab0395a_lg.jpeg
STIG LINDBERG, 4 st, kaffekoppar med fat, "Berså", Gustavbserg
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock_2819a_8da2967db9f9dbf_lg.jpeg
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg_2862a_8da27d115d0e720_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
SERVISPORSLIN, 16 del, "Ranka", Gustavsberg _2871a_8da289037060378_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 16 del, "Ranka", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
LISA LARSON, figur, "Pelle", Gustavsberg_2881a_8da288f81398774_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, "Pelle", Gustavsberg
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
LISA LARSON, 2 st figurer, Gustavsberg_2882a_8da2890465d3e7a_lg.jpeg
LISA LARSON, 2 st figurer, Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi kl 15.00
Ändrade öppettider: 6-7/6 STÄNGT

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.