Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
OPTIKERSKYLT, gjutjärn och plåt, tidigt 1900-tal_1364a_8da05cf185f5398_lg.jpeg
OPTIKERSKYLT, gjutjärn och plåt, tidigt 1900-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft_1381a_8da0e5675db2307_lg.jpeg
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 49 del, "Thebe", bestick, Gense_1941a_8da0dccb1737e00_lg.jpeg
FOLKE ARSTRÖM, 49 del, "Thebe", bestick, Gense
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn_1846a_8da0de5bf1773e8_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal_1452a_8da0e59eaa9bf1d_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BURK MED LOCK, Kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal_1421a_8da05c656e7828e_lg.jpeg
BURK MED LOCK, Kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing_1468a_8da05cbead4488e_lg.jpeg
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-/1900-tal, mindre modell_1399a_8da0e69017ef9c2_lg.jpeg
KOPPARTUNNA, 1800-/1900-tal, mindre modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien_1471a_8da0ca9680004e5_lg.jpeg
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong _1467a_8da05c8eba58c68_lg.jpeg
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
UNIFORMSDETALJER, svenska, bla epåletter, mössknappar mm_1504a_8da0c124c0e0ede_lg.jpeg
UNIFORMSDETALJER, svenska, bla epåletter, mössknappar mm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BREVKNIV, Solingen, i form av sabel_1506a_8da0c0bcdf41750_lg.jpeg
BREVKNIV, Solingen, i form av sabel
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", svartlackerad metall _1470a_8da05cb58136dc5_lg.jpeg
BY LASSEN, "Kubus bowl", svartlackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"_1508a_8da0c1858ee7ae9_lg.jpeg
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal_1515a_8da05d20a33d21a_lg.jpeg
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal_1791a_lg.jpeg
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857_1526a_8da064fddbeadc0_lg.jpeg
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER_1576a_8da0b1025b0e38f_lg.jpeg
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER
Slutpris2 200 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal_1572a_8da0724f77c6a6e_lg.jpeg
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal_1574a_8da0b10c9b397dc_lg.jpeg
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft_1805a_8da0d67f9d1d528_lg.jpeg
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal_1589a_8da0c0fc6352132_lg.jpeg
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KOFFERT, tidigt 1900-tal_1800a_8da08f45affcef3_lg.jpeg
KOFFERT, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, 1900-talets första hälft_1754a_8da0b17c2bf980b_lg.jpeg
ELDHUNDAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
HUMIDOR, 1800-talets andra hälft, fanerad med mahogny_1579a_8da0b0f466c0986_lg.jpeg
HUMIDOR, 1800-talets andra hälft, fanerad med mahogny
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1800-tal_1814a_8da0b17f3f517fe_lg.jpeg
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, 2 del, ljusstakar, förnicklad metall, samtida_1474a_8da05d015234456_lg.jpeg
BY LASSEN, 2 del, ljusstakar, förnicklad metall, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ORDNAR OCH MINIATYRORDNAR, 1900-talets mitt_1575a_8da0b0fe8f7620a_lg.jpeg
ORDNAR OCH MINIATYRORDNAR, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSFIGUR, gjutjärn, i form av hare_1844a_8da0e57287aa85c_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSFIGUR, gjutjärn, i form av hare
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft_1719a_8da06927a40ea89_lg.jpeg
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ROBBE & BERKING, bestick 34 del, nysilver, modell "Olav"_1808a_8da0c1cc444efbb_lg.jpeg
ROBBE & BERKING, bestick 34 del, nysilver, modell "Olav"
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-tal, skivor av glas_1731a_8da0725857e1096_lg.jpeg
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-tal, skivor av glas
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft _1753a_8da0c1e3e64c57e_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn_1845a_8da0de65a7a219b_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FISKGRYTA, koppar, Skultuna, 1800-/1900-tal_1732a_8da08f223f23c9b_lg.jpeg
FISKGRYTA, koppar, Skultuna, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, 6 del, ljusstakar "Kubus 1" samt "line" och "base 4"_1473a_8da05d0ffd2375e_lg.jpeg
BY LASSEN, 6 del, ljusstakar "Kubus 1" samt "line" och "base 4"
Slutpris400 SEK
Värdering1 200 SEK
SKYLT, gjutjärn, "Motala Verkstad", 1927_1363a_8da05cf906ef28c_lg.jpeg
SKYLT, gjutjärn, "Motala Verkstad", 1927
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn_1847a_8da0de681403902_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
PIANODRAGSPEL,  L'Artigiana, Italien, 1900-tal_1806a_8da08f50199f339_lg.jpeg
PIANODRAGSPEL, L'Artigiana, Italien, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal_1777a_lg.jpeg
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
_1818a_8da0b08a08386fc_lg.jpeg
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor_1466a_8da05c96f3b746f_lg.jpeg
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal_1624a_8da0724b0a5310c_lg.jpeg
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BY LASSEN, 6 del, bla ljusstakar "Kubus 1"_1472a_8da05d18848d678_lg.jpeg
BY LASSEN, 6 del, bla ljusstakar "Kubus 1"
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 2 delar, 1800-tal_1854a_8da0d8f99b1311a_lg.jpeg
KOPPARFÖREMÅL, 2 delar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ELDRIST, för hörn, 1900-tal_1726a_8da069b2634f5a2_lg.jpeg
ELDRIST, för hörn, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
GREPSKÅL, målad plåt, 1800-tal_1839a_8da0ca6cc2b3bcf_lg.jpeg
GREPSKÅL, målad plåt, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
BY LASSEN, 3 del, ljusstake, skål och bas, samtida _1475a_8da05d0ab7cd4d0_lg.jpeg
BY LASSEN, 3 del, ljusstake, skål och bas, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 9-10/5 STÄNGT