Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen, formgiven 1960_1489a_8da0dcc79b85234_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen, formgiven 1960
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 500 SEK
LJUSKRONA, empirstil, 1900-talets första hälft_1358a_8da0de4730acda1_lg.jpeg
LJUSKRONA, empirstil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft_1381a_8da0e5675db2307_lg.jpeg
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, AB Stilarmatur Tranås, 1960-/70-tal_1401a_8da05c8946fe35e_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, AB Stilarmatur Tranås, 1960-/70-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_1412a_8da02a56a7f76e7_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, NK Nordiska Kompaniet, nr 32786, 1900-talets mitt_2056a_8da0e6b82eefc44_lg.jpeg
GOLVLAMPA, NK Nordiska Kompaniet, nr 32786, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
 BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft_1727a_8da0b0ca38e3a49_lg.jpeg
BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, Firma Svenskt Tenn_1477a_8da0b0de9e43cb7_lg.jpeg
LJUSSTAKE, mässing, Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal_1402a_8da05bf1b9f8431_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_1413a_8da02a5632b2fd3_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF_1541a_lg.jpeg
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
MARC SADLER, golvlampa "Twiggy lettura", Foscarini_1900a_lg.jpeg
MARC SADLER, golvlampa "Twiggy lettura", Foscarini
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft_1514a_8da05ce999b7818_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_1660a_8da0e5f24744f6d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1646a_8da0e796f61361a_lg.jpeg
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft_1530a_8da0e7aac699d30_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B 124, Markaryd_1534a_8da05cee7dfa76b_lg.jpeg
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B 124, Markaryd
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LYKTA, plåt, 1800-talets andra hälft_1542a_lg.jpeg
LYKTA, plåt, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par vägglampor, V 149/3, 1960-/1970-tal_1611a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design Habits studio, Italien, samtida_1648a_8da0e7a42af194e_lg.jpeg
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design Habits studio, Italien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKPLAFOND, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson, Luxus, 1900-talets mitt_1627a_8da0652e4cbad04_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKPLAFOND, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson, Luxus, 1900-talets mitt_1628a_8da0652a474814d_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, Boréns, 1900-talets andra hälft, mässing_1573a_8da0ca8931de865_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Boréns, 1900-talets andra hälft, mässing
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida_1634a_8da0d840f3e96dc_lg.jpeg
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_1790a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPA/BORDSLAMPA, Brottby Mekaniska Verkstads AB, 1900-talets första hälft_1722a_8da0dd3aa6ad67f_lg.jpeg
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, empirstil, 1900-andra hälft_1730a_8da0de34e5f47d6_lg.jpeg
LJUSKRONA, empirstil, 1900-andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft _1753a_8da0c1e3e64c57e_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen_1488a_8da0dcbf06487ba_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 500 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen_1487a_8da069c028e908b_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, funkis, 1930-/40-tal_1745a_8da0c0b86110481_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, funkis, 1930-/40-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_1778a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Frankrike, tidigt 1900-tal_1768a_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, mässing, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, bonad björk, 1900-talets första hälft _1775a_lg.jpeg
GOLVLAMPA, bonad björk, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin_1802a_8da0b0da0bffb88_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida _1820a_8da0d84e8a8246e_lg.jpeg
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida _1822a_8da0d84c63cb3cd_lg.jpeg
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Elit AB Danmark, 1960-/70-tal_2047a_8da0e74904482ec_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, mässing, Elit AB Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
INDUSTRILAMPA, 1900-talets första hälft_1869a_8da0e68d1579b67_lg.jpeg
INDUSTRILAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal_1890a_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGLAMPOR / SÄNGLAMPOR, 1 par, Örsjö Belysning, mässing, 1900-talets andra hälft_1937a_8da0dca40ae5b70_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPOR / SÄNGLAMPOR, 1 par, Örsjö Belysning, mässing, 1900-talets andra hälft_1938a_8da0dca5687472c_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft_1943a_8da0dcb2c227c3a_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848_1973a_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal_1967a_lg.jpeg
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft_2040a_8da0e6d13c0c74a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi, Bergboms, 1900-talets andra hälft_2050a_8da0de7e6146ad9_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Bitossi, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal_2111a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK