110 ERIK CHAMBERT, 6 st stolar "Poem", 1950-tal

1422a_8da0e7667564dc2_med.jpeg
  • 1422a_8da0e7667564dc2_sm.jpeg
  • 1422b_8da0293df9bbdee_sm.jpeg
  • 1422c_8da0293970ac1a4_sm.jpeg
  • 1422d_8da0293ba7e764b_sm.jpeg
  • 1422e_8da0293d7031f70_sm.jpeg
  • 1422f_8da0293cac39cad_sm.jpeg
  • 1422g_8da0293d938b0d9_sm.jpeg
  • 1422h_8da0293e2850961_sm.jpeg
  • 1422i_8da0293d1023479_sm.jpeg
  • 1422j_8da0293bdddee48_sm.jpeg
  • 1422k_8da0293ab984137_sm.jpeg
  • 1422l_8da0293a80b6185_sm.jpeg
  • 1422m_8da0293ced37cff_sm.jpeg
  • 1422n_8da0293e4be94e5_sm.jpeg
  • 1422o_8da0293c59f7918_sm.jpeg
  • 1422p_8da0293c92c39d8_sm.jpeg
  • 1422q_8da0e7643aa4d35_sm.jpeg

Modellen formgiven 1953, vitlackerat trä, sits av rotting, sitthöjd ca 44 cm

Proveniens - En ägare sedan 1972, kvitto finns från Chamberts Möbelfabriker Norrköping

Konditionsrapport - Några mindre rottingskador, senare målning (från Chamberts Möbelfabruker i Norrköping, anges på kvitto), något obetydligt färgbortfall

  • Proveniens:

    En ägare sedan 1972, kvitto finns från Chamberts Möbelfabriker Norrköping

Värdering80 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
Fraktavgift (från)900 SEK