Börjar: 19 feb 2022 15:00Avslutas: 28 feb 2022 17:00

Februariauktion

Februariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Februariauktion
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd_619a_8d9efa086c243cf_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft_622a_8d9efa6ee1c3237_lg.jpeg
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors_621a_8d9efa7104cb2c5_lg.jpeg
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar_624a_8d9ec76de124cdc_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal_753a_8d9f095f7914837_lg.jpeg
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar_628a_8d9efa7aa907bdc_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd_671a_8d9ea3a7cf5f819_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början_906a_8d9f161ab243df3_lg.jpeg
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar_637a_8d9ec765f5ac020_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPA, keramik, Sverige, 1950-tal_657a_8d9f2d201f8c599_lg.jpeg
GOLVLAMPA, keramik, Sverige, 1950-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
GAE AULENTI, bordslampa, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien_744a_8d9f09c469a9b99_lg.jpeg
GAE AULENTI, bordslampa, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 000 SEK
GOLVLAMPA, "Tolomeo lettura", Michele De Lucci & Giancarlo Fassina, Artemide _820a_8d9ec0887939be7_lg.jpeg
GOLVLAMPA, "Tolomeo lettura", Michele De Lucci & Giancarlo Fassina, Artemide
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Lalo Treasures, resin och metall_784a_8d9efb364eda198_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, Lalo Treasures, resin och metall
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Ruben_837a_8d9f2f1f79d20c1_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Ruben
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Ruben_836a_8d9f2f22a28b046_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, brons, senempire, 1800-talets mitt_865a_8d9f539783e1e1c_lg.jpeg
BORDSLAMPA, brons, senempire, 1800-talets mitt
Slutpris3 500 SEK
Värdering4 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft_879a_8d9f53adb7c9c3c_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_861a_8d9f2eed839b72f_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal_914a_8d9f53b2680cbb0_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1940-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 500 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998_857a_8d9f15cbad914c5_lg.jpeg
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, hamrad koppar, jugend, 1900-talets början_920a_8d9f183de373e6b_lg.jpeg
TAKLAMPA, hamrad koppar, jugend, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1800-/1900-tal_926a_8d9f13ce71bd0f6_lg.jpeg
LJUSKRONA, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal_1302a_8d9f2c3d8359106_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
FÖNSTERLAMPOR, ett par, möjligen Hans Agne Jakobsson, 1960-tal_1014a_8d9f3a86c150524_lg.jpeg
FÖNSTERLAMPOR, ett par, möjligen Hans Agne Jakobsson, 1960-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum_1015a_8d9f12fad56337d_lg.jpeg
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALTARLJUSSTAKE, barockstil, 1900-tal
_1043a_8d9f53c2b39afca_lg.jpeg
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
CASOLETT, sannolikt Skultuna No 60_1039a_8d9f3a8df53b449_lg.jpeg
CASOLETT, sannolikt Skultuna No 60
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing och metall_1156a_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing och metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LÄSLJUSSTAKE, mässing, sengustaviansk, Sverige_1300a_8d9f2fa9a0abe49_lg.jpeg
LÄSLJUSSTAKE, mässing, sengustaviansk, Sverige
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
NATTLJUSSTAKE, brons, Frankrike, tidigt 1800-tal_1301a_8d9f2c59742e9dd_lg.jpeg
NATTLJUSSTAKE, brons, Frankrike, tidigt 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK
FERRAN ESTELA OCH NEREO DELGADO, större golvlampa, "Big Mama", Northern Lighting_1209a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning_1275a_8d9f3a8244e440d_lg.jpeg
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Metalarte, 2000-tal_1203a_lg.jpeg
TAKLAMPOR, 1 par, Metalarte, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKPLAFOND, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson, Luxus, 1960-tal
_1129a_8d9efcf060e9f82_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien_1284a_8d9f15919955aa4_lg.jpeg
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par vägglampor, V 149/3, 1960-/1970-tal_1131a_8d9f0879d92cd71_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft_1128a_8d9f096b92a939e_lg.jpeg
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKPENDLAR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio_1291a_8d9f15bbb6fb907_lg.jpeg
TAKPENDLAR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, med belysning, plast, 1900-tal, michelingubbe_1277a_8d9f2f05726f209_lg.jpeg
FIGUR, med belysning, plast, 1900-tal, michelingubbe
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien_1274a_8d9f4b20a019d6f_lg.jpeg
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio_1290a_8d9f15baee6c155_lg.jpeg
TAKLAMPOR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn_1289a_8d9f2f131f16d40_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn_1288a_8d9f2f12c278310_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio_1292c_8d9f15bc74db6f9_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, omkring 1900-talets mitt_1270a_8d9f12f51b213f4_lg.jpeg
BORDSLAMPA, omkring 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, art déco_1279a_8d9f38e865e0157_lg.jpeg
BORDSLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, art déco
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par vägglampor, V 149/3, 1960-/1970-tal_1312a_8d9f2af46c3d42d_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, vägglampor, 3 st, V 149/3, 1960-/1970-tal_1313a_8d9f22ef1293644_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK