Börjar: 19 feb 2022 15:00Avslutas: 28 feb 2022 17:00

Februariauktion

Februariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Februariauktion
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra_854a_8d9f2f4ea533b52_lg.jpeg
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft_645a_8d9ea3d9223e8d3_lg.jpeg
STOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
PETER HVIDT OCH ORLA MØLGAARD NIELSEN, 1 par fåtöljer, "Ax Chair", för Fritz Hansen_647a_8d9ea41e6b23170_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal_668a_8d9ea4021355305_lg.jpeg
HÖRNSKÅP, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Fermob_826a_8d9ec107b3c2b4d_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Fermob
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS J WEGNER, gungstol, modell J16, Danmark_766a_8d9ea38bc8570f3_lg.jpeg
HANS J WEGNER, gungstol, modell J16, Danmark
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft_677a_8d9ea39cb47295d_lg.jpeg
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOL, Fasem, Italien_847a_8d9ec0e90bf8c23_lg.jpeg
KARMSTOL, Fasem, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft_674a_8d9ea3f966dcff0_lg.jpeg
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft_667a_8d9ea4725e55057_lg.jpeg
CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 6 st, barockstil, omkring år 1900_676a_8d9ea3f4ba484fe_lg.jpeg
STOLAR, 6 st, barockstil, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
TORSTEN JOHANSSON, brickbord, 1960-tal, teak och jakaranda_788a_8d9ea490ad844c7_lg.jpeg
TORSTEN JOHANSSON, brickbord, 1960-tal, teak och jakaranda
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 000 SEK
FÅTÖLJ, "Lady", by Home Line, 2000-tal_824a_8d9ec0a4ac3e837_lg.jpeg
FÅTÖLJ, "Lady", by Home Line, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft_679a_8d9ea4564bd8e1e_lg.jpeg
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
PELARBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft_672a_8d9ea3ef7bf72a0_lg.jpeg
PELARBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KLAFFBORD, omkring år 1900_675a_8d9ea447c6823a1_lg.jpeg
KLAFFBORD, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, "Lady", by Home Line, 2000-tal_823a_8d9ec091650e699_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
ARMLÄNSTOLAR, 2 st, omkring år 1800, varav en möjligen Ephraim Ståhl, bambuimitation_692a_8d9ea45169f51d8_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy_147a_8d9f2e5da1b9eeb_lg.jpeg
SACCOSÄCK, Fatboy
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy_148a_8d9f2e5cf7fca41_lg.jpeg
SACCOSÄCK, Fatboy
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ETAGEHYLLA, omkring år 1900_687a_8d9ea391a845abd_lg.jpeg
ETAGEHYLLA, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
PELARBORD, 1800-/1900-tal_688a_8d9ea42044f37fc_lg.jpeg
PELARBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Pascal Mourgue, Fermob_843a_8d9f2f52a7b04df_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSBORD, Pascal Mourgue, Fermob
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK
BOKHYLLA / SIDEBOARD, 1940-tal_733a_8d9ec0313d50e35_lg.jpeg
BOKHYLLA / SIDEBOARD, 1940-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SNURRFÅTÖLJ MED FOTPALL, "Time Out", Conform_787a_8d9ea48b1ded916_lg.jpeg
SNURRFÅTÖLJ MED FOTPALL, "Time Out", Conform
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
PIGTITTARE, 1800-talets andra hälft_746a_8d9efd10dfc7511_lg.jpeg
PIGTITTARE, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord, bok_760a_8d9f2e731789385_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, soffbord, bok
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 1 par, "Fröjel" G.A.D, (Gute Art Design)_782a_8d9ec04336ab427_lg.jpeg
STOLAR, 1 par, "Fröjel" G.A.D, (Gute Art Design)
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMLÄNSTOL, 1700-/1800-tal, med rottingsits_773a_8d9ea4653524d19_lg.jpeg
ARMLÄNSTOL, 1700-/1800-tal, med rottingsits
Slutpris850 SEK
Värdering1 800 SEK
PALL, 1800-tal, målad, med hjultrissor_774a_8d9ea4606015097_lg.jpeg
PALL, 1800-tal, målad, med hjultrissor
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
BARSTOLAR, 2 st, "Dundra", Stefan Borselius, Blå Station_821a_8d9ec07cffb9278_lg.jpeg
BARSTOLAR, 2 st, "Dundra", Stefan Borselius, Blå Station
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 2 st, "Dundra", Stefan Borselius, Blå Station_833a_8d9ec0ee6d59972_lg.jpeg
STOLAR, 2 st, "Dundra", Stefan Borselius, Blå Station
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BARSTOLAR, 2 st, "About a Stool", Hee Welling & Hay_830a_8d9ec0b04f2747a_lg.jpeg
BARSTOLAR, 2 st, "About a Stool", Hee Welling & Hay
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
BARSTOL, "About a Stool", Hee Welling & Hay_831a_8d9ec0b4dbee667_lg.jpeg
BARSTOL, "About a Stool", Hee Welling & Hay
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
PALLAR, 4 st, "Happy/Stool", Sara Larsson för A2 Design Studio_852a_8d9ec0f7569abf8_lg.jpeg
PALLAR, 4 st, "Happy/Stool", Sara Larsson för A2 Design Studio
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SKRIVBORD, nyrokoko, sent 1800-tal_800a_8d9ec0771c5be95_lg.jpeg
SKRIVBORD, nyrokoko, sent 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Loop Stand", Hay_822a_8d9ec07f4033af3_lg.jpeg
KLÄDHÄNGARE, "Loop Stand", Hay
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTALER, 1 par, svartmålad metall, 1900-talets första hälft_789a_8d9ea483ed980a6_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, 2000-tal_827a_8d9ec08b4ebbc10_lg.jpeg
SITTPUFFAR, 1 par, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HURTSAR/SIDEBOARD, 3 del, sannolikt sent 1900-tal_846a_8d9efbf1b4fdaf8_lg.jpeg
HURTSAR/SIDEBOARD, 3 del, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SIDEBOARD, 1950-/60-tal, fanerat med teak_809a_8d9f2bbbcea1f89_lg.jpeg
SIDEBOARD, 1950-/60-tal, fanerat med teak
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 1 par, Skandiform, ek_835a_8d9ec11ad06f887_lg.jpeg
STOLAR, 1 par, Skandiform, ek
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 6 st, "Dune", Pascal Mourgue, Fermob_841a_8d9efbd2ce89e46_lg.jpeg
STOLAR, 6 st, "Dune", Pascal Mourgue, Fermob
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
PIERO LISSONI, soffa, Living Divani, Italien_850a_8d9f20fc566e13f_lg.jpeg
PIERO LISSONI, soffa, Living Divani, Italien
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 8 st, Skandiform, 1900-/2000-tal_851a_8d9efb4ba4e6819_lg.jpeg
STOLAR, 8 st, Skandiform, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, grönlackerad metall, 2000-tal_845a_8d9ec101b1096ac_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSBORD, grönlackerad metall, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, grönlackerad metall, 2000-tal_844a_8d9ec0ff2403d19_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SOFFBORD, "Trippo", Ulla Christiansson, Karl Andersson & Söner_849a_8d9ec0950f5c968_lg.jpeg
SOFFBORD, "Trippo", Ulla Christiansson, Karl Andersson & Söner
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK