Börjar: 19 feb 2022 15:00Avslutas: 28 feb 2022 17:00

Februariauktion

Februariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Februariauktion
OTTO PAAS, landskap, oljemålning_615a_8d9f2b13ecb1942_lg.jpeg
OTTO PAAS, landskap, oljemålning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
OTTO PAAS, kvinnoporträtt, oljemålning_617a_8d9f2b1b74f9bda_lg.jpeg
OTTO PAAS, kvinnoporträtt, oljemålning
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
OTTO PAAS, bymotiv, oljemålning_618a_8d9f2b20f519d4a_lg.jpeg
OTTO PAAS, bymotiv, oljemålning
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
RICHARD BJÖRKLUND, "Solrosor", oljemålning_772a_8d9ec121c4d4b1a_lg.jpeg
RICHARD BJÖRKLUND, "Solrosor", oljemålning
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, "Storforsen Vindelälven", oljemålning_670a_8d9e70f72f0ee8e_lg.jpeg
GUSTAF ADOLF FAHLE, "Storforsen Vindelälven", oljemålning
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG SÖDERSTEN, "Flicka med bok", oljemålning_666a_8d9e70fc7caa179_lg.jpeg
STIG SÖDERSTEN, "Flicka med bok", oljemålning
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
FOLKE HENELL, Christansö Bornholm, oljemålning_691a_8d9e70f0d56e5b6_lg.jpeg
FOLKE HENELL, Christansö Bornholm, oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ANNA PALM DE ROSA, hamninlopp med segelfartyg, akvarell_1077b_8d9efc26db19fd4_lg.jpeg
ANNA PALM DE ROSA, hamninlopp med segelfartyg, akvarell
Slutpris19 000 SEK
Värdering25 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, vilt- och fruktstilleben, sannolikt 1900-talets första hälft, oljemålning_690a_8d9e70e0267365c_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, vilt- och fruktstilleben, sannolikt 1900-talets första hälft, oljemålning
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
GUSTAV ADOLF FAHLE, "Djupdalsvallen", oljemålning_682a_8d9e700087c45a0_lg.jpeg
GUSTAV ADOLF FAHLE, "Djupdalsvallen", oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, skogslandskap, oljemålning_685a_8d9e70d70d649b2_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, skogslandskap, oljemålning
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ERIC HALLSTRÖM, "Utsikt" pastell_715a_8d9e701376fb063_lg.jpeg
ERIC HALLSTRÖM, "Utsikt" pastell
Slutpris250 SEK
Värdering1 500 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, Norrköpings hamn, oljemålning_693a_8d9e71334a209ea_lg.jpeg
GUSTAF ADOLF FAHLE, Norrköpings hamn, oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, interiör, oljemålning_725a_8d9e6f3ae3636d1_lg.jpeg
GUSTAF ADOLF FAHLE, interiör, oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, oljemålning_643a_8d9e701a706e587_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, oljemålning
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
GÖSTA GRANSTRÖM, figurkomposition, oljemålning_723a_8d9e6f4307d8c2a_lg.jpeg
GÖSTA GRANSTRÖM, figurkomposition, oljemålning
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
LARS FLORÉN, "Gamla Bryggeriet", oljemålning_726a_8d9e6f31bb87a57_lg.jpeg
LARS FLORÉN, "Gamla Bryggeriet", oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, fiskebåtar till havs, oljemålning_718a_8d9e6f28dd7eb0c_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, fiskebåtar till havs, oljemålning
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, motiv av kvinna, oljemålning_732a_8d9f08968540b19_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, motiv av kvinna, oljemålning
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1900-talets första hälft, porträtt av munk, oljemålning_728a_8d9e6f6e699166c_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1900-talets första hälft, porträtt av munk, oljemålning
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS, segelbåt i solnedgång, oljemålning_768a_8d9f53dc0c76729_lg.jpeg
GOTTFRID KALLSTENIUS, segelbåt i solnedgång, oljemålning
Slutpris16 000 SEK
Värdering8 000 SEK
GUSTAF BÖRTNER, fjällandskap, oljemålning_724a_8d9e6f7ab9bbf33_lg.jpeg
GUSTAF BÖRTNER, fjällandskap, oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ELIS RYBERG, stadsvy från Trosa, oljemålning_714a_8d9e700e293d623_lg.jpeg
ELIS RYBERG, stadsvy från Trosa, oljemålning
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1900-talets första hälft, efter "Es war ein König in Thule", oljemålning_739a_8d9f089f259944e_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1900-talets första hälft, efter "Es war ein König in Thule", oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MONICA LORENTZON, kvinnostudie, oljemålning_716a_8d9e6f87586db4b_lg.jpeg
MONICA LORENTZON, kvinnostudie, oljemålning
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
OLGA SEMENOVA, "Vid flygeln", oljemålning_802a_8d9ec0508a7e086_lg.jpeg
OLGA SEMENOVA, "Vid flygeln", oljemålning
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BENGT HILLGRUND, stilleben, oljemålning_717a_8d9e6f81c6b98c5_lg.jpeg
BENGT HILLGRUND, stilleben, oljemålning
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, rokokodam, pastell_940a_8d9f13da0a89f48_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, rokokodam, pastell
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
DAVID WALLIN, kustlandskap, oljemålning_1042a_8d9f53e2b47ae9e_lg.jpeg
DAVID WALLIN, kustlandskap, oljemålning
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
TAVLOR, 1 par, 1800-tal, akvarell och montage av fjädrar_1073a_8d9f13e7b912db8_lg.jpeg
TAVLOR, 1 par, 1800-tal, akvarell och montage av fjädrar
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN KROUTHÉN, porträtt, oljemålning_1242a_lg.jpeg
JOHAN KROUTHÉN, porträtt, oljemålning
Slutpris3 900 SEK
Värdering5 000 SEK