Börjar: 5 jan 2022 13:41Avslutas: 24 jan 2022 17:00

Januariauktion

Januariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Januariauktion
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979_1a_8d9cf8bc44e472c_lg.jpeg
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
LUTA, 1900-tal, skuren dekor_22a_8d9bbd58c069f71_lg.jpeg
LUTA, 1900-tal, skuren dekor
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
AKUSTISK GITARR, Yamaha G-230_18a_8d9bbd7cdd0caa2_lg.jpeg
AKUSTISK GITARR, Yamaha G-230
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
CITTRA, Harpeleik, 1900-talets första hälft_33a_8d9c07754e18c69_lg.jpeg
CITTRA, Harpeleik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
NYCKELHARPA, etikettmärkt "Harpa No.4 Gryt 1998, Bertil Johnsson"_34a_8d9c07d6d5e8f09_lg.jpeg
NYCKELHARPA, etikettmärkt "Harpa No.4 Gryt 1998, Bertil Johnsson"
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 SEK
FÖRVARINGSMÖBEL, i form av kista, 2000-tal_49a_8d9c078aa2bbbe7_lg.jpeg
FÖRVARINGSMÖBEL, i form av kista, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RESERVOARPENNOR, 3 st, Cross/Ballograf, med originaletuier_6a_8d9ceb71913e2a1_lg.jpeg
RESERVOARPENNOR, 3 st, Cross/Ballograf, med originaletuier
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, sent 1800-/tidigt 1900-tal, Schul-Globus Leipzig_84a_8d9cfbbba60b744_lg.jpeg
JORDGLOB, sent 1800-/tidigt 1900-tal, Schul-Globus Leipzig
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-tal_79a_8d9bbd1c6834a17_lg.jpeg
KOPPARTUNNA, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
LINNESERVETTER, 40 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm_89a_8d9ceb11932dbfa_lg.jpeg
LINNESERVETTER, 40 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 SEK
LINNESERVETTER, 26 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm_88a_8d9cf84524342ff_lg.jpeg
LINNESERVETTER, 26 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
LINNESERVETTER, 40 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm_87a_8d9ceb14124e8c8_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK
KLARINETT, Buffet Crampon, Paris_91a_8d9ceb177ed63f6_lg.jpeg
KLARINETT, Buffet Crampon, Paris
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
KAMEROR, 3 st, Hasselblads Svenska Express samt Zeiss Ikon Nettar_92a_8d9cf8ef797422d_lg.jpeg
KAMEROR, 3 st, Hasselblads Svenska Express samt Zeiss Ikon Nettar
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KOPPARBASE, 1900-tal, med benställning i smide_98a_8d9caa80a450f09_lg.jpeg
KOPPARBASE, 1900-tal, med benställning i smide
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, kolonn_119a_8d9c07e0f8c75ed_lg.jpeg
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, kolonn
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
MORTEL MED STÖT, marmor_124a_8d9cdf614ab576f_lg.jpeg
MORTEL MED STÖT, marmor
Slutpris750 SEK
Värdering200 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-/2000-tal_133a_8d9c163d10a4a20_lg.jpeg
HERRBETJÄNT, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy_146a_8d9cec064871641_lg.jpeg
SACCOSÄCK, Fatboy
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KUDDAR, 3 st, motiv av postsäckar_162a_8d9c495fde32794_lg.jpeg
KUDDAR, 3 st, motiv av postsäckar
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
FILTAR, 2 st, Viola Gråsten, Tidstrand_197a_8d9c492d52bb0fc_lg.jpeg
FILTAR, 2 st, Viola Gråsten, Tidstrand
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, 6 st, från bla Veuve Cliquot, Laurent Perrier och Pommery_203a_8d9cf83568e5987_lg.jpeg
CHAMPAGNEKYLARE, 6 st, från bla Veuve Cliquot, Laurent Perrier och Pommery
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1900-talets början, mässing_215a_8d9cddf03184a28_lg.jpeg
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1900-talets början, mässing
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 SEK
LISA LARSON, skulptur, "Tiger", Gustavsberg, ur serien "Afrika"_216a_8d9cde21908861c_lg.jpeg
LISA LARSON, skulptur, "Tiger", Gustavsberg, ur serien "Afrika"
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing_217a_8d9cf7e732bb70f_lg.jpeg
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, 2 del, "Karneval", Gustavsbergs studio, fajans_218a_8d9cddef6ebe43e_lg.jpeg
STIG LINDBERG, 2 del, "Karneval", Gustavsbergs studio, fajans
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL SAMT SPEGELLAMPETTER, 1920-/30-tal, tenn_220a_8d9cf7c0e5ca9ed_lg.jpeg
SPEGEL SAMT SPEGELLAMPETTER, 1920-/30-tal, tenn
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft_296a_8d9d0386569cd93_lg.jpeg
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 500 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft_321a_8d9cdf1c0538178_lg.jpeg
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
CYKEL, Cresent, 1900-talets andra hälft_320a_8d9c55cdb8017a1_lg.jpeg
CYKEL, Cresent, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
ALPINSKIDOR, 1 par, Head, Åre 2019, VM_326a_8d9c5f382507693_lg.jpeg
ALPINSKIDOR, 1 par, Head, Åre 2019, VM
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ESPRESSOMASKIN, Francis Francis, Illy_331a_8d9cdf5d5720430_lg.jpeg
ESPRESSOMASKIN, Francis Francis, Illy
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft_344a_8d9c5f44bbf83b7_lg.jpeg
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄLLINGKLOCKA, malm_334a_8d9cdf0a5341310_lg.jpeg
VÄLLINGKLOCKA, malm
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
VÄXTPRESS, 1900-talets början, gjutjärn_347a_8d9cfc175c002b8_lg.jpeg
VÄXTPRESS, 1900-talets början, gjutjärn
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-/1900-tal_353a_8d9cde122002ee1_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 SEK
FRILUFTSSERVIS, "Taffel", Sigvard Bernadotte_364a_8d9ceb2ce6590ce_lg.jpeg
FRILUFTSSERVIS, "Taffel", Sigvard Bernadotte
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATS BROBERG OCH JOHAN RIDDARSTRÅLE, golvlampor, 1 par, "Leaf", Muuto_361a_8d9c55c94c383d5_lg.jpeg
MATS BROBERG OCH JOHAN RIDDARSTRÅLE, golvlampor, 1 par, "Leaf", Muuto
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
VETTAR, 1 par, 1900-talets första hälft, bemålat trä_369a_8d9cde30c682cf1_lg.jpeg
VETTAR, 1 par, 1900-talets första hälft, bemålat trä
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
KRYDDSTÄLL, Rörstrand, 1900-talets mitt, porslin_371a_8d9ce9becb1d234_lg.jpeg
KRYDDSTÄLL, Rörstrand, 1900-talets mitt, porslin
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
PLÅTBURK, 1900-talets första hälft_374a_8d9cdeff4b421a7_lg.jpeg
PLÅTBURK, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, 1900-talets första hälft, koppar_386a_8d9ce9b9e8cb646_lg.jpeg
YTTERFODER, 1900-talets första hälft, koppar
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABERAR, 1 par, Henninger Co, Tyskland, 1900-tal, nysilver_379a_8d9cdf4d861f2be_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
DOSA, art déco, tenn_378a_8d9ceacc3f14639_lg.jpeg
DOSA, art déco, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
EMALJSKYLT, Singer symaskiner, 1900-talets första hälft
_380a_8d9c55b614159df_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 500 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft_401a_8d9cfc44454b07d_lg.jpeg
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
 LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt_396a_8d9cdf15b014886_lg.jpeg
LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
LM ERICSSON, bordstelefon, modell BC 2000, från år 1911_383a_8d9cdf154c39297_lg.jpeg
LM ERICSSON, bordstelefon, modell BC 2000, från år 1911
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 800 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT