Börjar: 5 jan 2022 13:41Avslutas: 24 jan 2022 17:00

Januariauktion

Januariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Januariauktion
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979_1a_8d9cf8bc44e472c_lg.jpeg
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, tenn_4a_8d9cf90aaa87e65_lg.jpeg
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, tenn
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 SEK
GOLVLAMPA, stål, Qazqa, 2000-tal_9a_8d9caaef695ac15_lg.jpeg
GOLVLAMPA, stål, Qazqa, 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, teak_25a_8d9bbd77cbcfc91_lg.jpeg
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, teak
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 SEK
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN, "Gräshoppa", golvlampa, för Gubi, Italien_62a_8d9cfb6a1d06261_lg.jpeg
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN, "Gräshoppa", golvlampa, för Gubi, Italien
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala_56a_8d9ceaef822c72e_lg.jpeg
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, sent 1800-/tidigt 1900-tal_90a_8d9ceb29a593d5d_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPA, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, Asea, 1900-talets mitt, grålackerat skaft_100a_8d9c077fba16ac6_lg.jpeg
GOLVLAMPA, Asea, 1900-talets mitt, grålackerat skaft
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, Metallslöjden Gusum_123a_8d9cde166444c9f_lg.jpeg
LARS BERGSTEN, kandelaber, Metallslöjden Gusum
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis, etikettmärkt med otydlig text Säffle_113b_8d9cde27c94f2d7_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis, etikettmärkt med otydlig text Säffle
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998_135a_8d9cfb7b1a182f9_lg.jpeg
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
_155a_8d9c086c155c61f_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien_228a_8d9c494b4a49327_lg.jpeg
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal_204a_8d9ce9b173c4dfe_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, ASEA, 1950-tal, modell E1179_205a_8d9cdeedc39a425_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, ASEA, 1950-tal, modell E1179
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 2 st, 1950-tal, metall, rödlackerade skärmar_207a_8d9cdf6b24071d0_lg.jpeg
VÄGGLAMPOR, 2 st, 1950-tal, metall, rödlackerade skärmar
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1900-talets början, mässing_215a_8d9cddf03184a28_lg.jpeg
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1900-talets början, mässing
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 SEK
TAKLAMPA, brons, jugend, 1900-talets början_208a_8d9cebceaec5085_lg.jpeg
TAKLAMPA, brons, jugend, 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, koppar _206a_8d9cdf4987fa171_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, koppar
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing_217a_8d9cf7e732bb70f_lg.jpeg
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn_234a_8d9cf94e9450234_lg.jpeg
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkiepelag", Rubn, svartlackerad metall_236a_8d9c175ab82d7b1_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkiepelag", Rubn, svartlackerad metall
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning_280a_8d9d1c40fc58153_lg.jpeg
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning_289a_8d9c534a7882e02_lg.jpeg
GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning_285a_8d9c5350f4c0e93_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning_288a_8d9d1c440036176_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPOR, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft, keramik_327a_8d9ce9ac6b5955e_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, mässing_328a_8d9c53a6ec42d39_lg.jpeg
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, mässing
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPOR, 2 st, 1900-talets första hälft_352a_8d9c5f419b57a08_lg.jpeg
GOLVLAMPOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, bordslampa, Rörstrand, stengods_345a_8d9cdef487e7774_lg.jpeg
CARL-HARRY STÅLHANE, bordslampa, Rörstrand, stengods
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Örsjö, 1980-/90-tal_358a_8d9cfc1f7fb7280_lg.jpeg
GOLVLAMPOR, 1 par, Örsjö, 1980-/90-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-/1900-tal_353a_8d9cde122002ee1_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BORDSLAMPA, "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan_357a_8d9d0426fb8651c_lg.jpeg
BORDSLAMPA, "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MATS BROBERG OCH JOHAN RIDDARSTRÅLE, golvlampor, 1 par, "Leaf", Muuto_361a_8d9c55c94c383d5_lg.jpeg
MATS BROBERG OCH JOHAN RIDDARSTRÅLE, golvlampor, 1 par, "Leaf", Muuto
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, 1930-tal, kupor av vitt glas_348a_8d9cf829a3da2fa_lg.jpeg
TAKLAMPOR, 1 par, 1930-tal, kupor av vitt glas
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
KANDELABERAR, 1 par, Henninger Co, Tyskland, 1900-tal, nysilver_379a_8d9cdf4d861f2be_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampor, 1 par, "Fly", Kartell, Italien_404b_8d9d1c5d9323cc0_lg.jpeg
FERRUCIO LAVIANI, taklampor, 1 par, "Fly", Kartell, Italien
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
 LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt_396a_8d9cdf15b014886_lg.jpeg
LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF_403a_8d9cebbc3365ffd_lg.jpeg
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt_406a_8d9cab8063edaed_lg.jpeg
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien_412a_8d9cfc6004ce8d8_lg.jpeg
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing_400a_8d9cab7c96ad7fe_lg.jpeg
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, större modell, barockstil, 1900-talets första hälft_409a_8d9ca1736e30bc3_lg.jpeg
LJUSKRONA, större modell, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 SEK
LUCA NICHETTO OCH GIANPETRI GAI, taklampa, "O Space", Foscarini, Italien_418a_8d9cebc0d5811a7_lg.jpeg
LUCA NICHETTO OCH GIANPETRI GAI, taklampa, "O Space", Foscarini, Italien
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft_534a_8d9cdef8940360f_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, Kina, porslin, 1900-talets första hälft_571a_8d9ce93745e92cf_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Kina, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Kina, 1900-tal, porslin_572a_8d9ce99f477b866_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, Kina, 1900-tal, porslin
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark_575a_8d9d1ca45d964c8_lg.jpeg
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK