Börjar: 28 nov 2025 16:00Avslutas: 11 dec 2025 18:00

En samlares textila skatter

FOLKDRÄKT, 6 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SKEDEVIDRÄKT, dam, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 400 SEK
TILLBEHÖR TILL FOLKDRÄKT, 6 st, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FOLKDRÄKT, 4 del, dam, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
PANELGARDINER, 1 par, SAMT GARDINKAPPOR, 1 par, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
DRAPERI, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
LAPPTÄCKE, blockhusruta, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DUKAR, 3 st, Hallandssöm, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DUK, spets och siden, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DUK, jugend, tidigt 1900-tal
DUK, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
DUK, 1800-tal, ullbroderi i bla korsstygn
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
DUKAR, 3 st, Björke Vävstuga, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING KANTBAND, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING ACESSOARER, textil, 1900-talets först hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
KLÄNNING, siden, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KLÄNNING, sidenbrokad, Mea Stockholm, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KLÄNNING, siden, omkring år 1900
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KUDDE, sammet, 1800-tal
KUDDE, sammet, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
KUDDAR, 2 st, siden och sammet, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KUDDE, sammet, 1800-tal
KUDDE, sammet, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KUDDE, siden, 1800-tal
KUDDE, siden, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK