Börjar: 28 nov 2025 16:00Avslutas: 11 dec 2025 18:00
En samlares textila skatter
- TextilRensa filter

DRÄKTVÄSKA, till folkdräkt, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering700 SEK

HÄTTA, Dala-Floda, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

TILLBEHÖR TILL FOLKDRÄKT, 6 st, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK

SJAL, till folkdräkt, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

HÄTTOR, 3 st, till Folkdräkt, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

FÖRKLÄDE, till folkdräkt, skinn, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, herr, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

JOSEF FRANK, duk, "Poisons" för Svenskt Tenn.
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK

PANELGARDINER, 1 par, SAMT GARDINKAPPOR, 1 par, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

DRAPERI, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK

SlutprisInga bud
Värdering600 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK

LAPPTÄCKE, blockhusruta, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

DUKAR, 3 st, Hallandssöm, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

DUK, spets och siden, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

KIMONO, siden, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

KIMONO, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK

SARI, siden, Uttams, Indien, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

SARI, siden, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

DUK, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

DUK, 1800-tal, ullbroderi i bla korsstygn
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

DUKAR, 3 st, Björke Vävstuga, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK

SAMLING KANTBAND, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

SAMLING ACESSOARER, textil, 1900-talets först hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK

KLÄNNING, sidenbrokad, Mea Stockholm, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK

KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK

KUDDAR, 2 st, siden och sammet, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

KUDDE, siden, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK