Börjar: 28 nov 2025 16:00Avslutas: 11 dec 2025 18:00

En samlares textila skatter

FOLKDRÄKT, 6 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
DRÄKTVÄSKA, till folkdräkt, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering700 SEK
HÄTTA, Dala-Floda, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SKEDEVIDRÄKT, dam, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 400 SEK
FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
SJAL, till folkdräkt, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
HÄTTOR, 3 st, till Folkdräkt, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
FÖRKLÄDE, till folkdräkt, skinn, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
FOLKDRÄKT, 3 del, herr, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 SEK
FOLKDRÄKT, 4 del, dam, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
LAPPTÄCKE, blockhusruta, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DUK, 1800-tal, ullbroderi i bla korsstygn
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK