Börjar: 21 nov 2025 16:00Avslutas: 7 dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
Kortast tid kvar
- DesignRensa filter

WIWEN NILSSON (1897-1974), collier, sterlingsilver, med bergkristall, Lund 1947
Slutpris19 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK

VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE (1927-2004), collier, silver, "Forget me knot", Georg Jensen
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK

OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, "Räven", Husqvarna, 1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK

TAGE BJÖRKLUND, kaffekanna samt sockerskål, silver, Strängnäs 1953
Slutpris14 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

STIG LINDBERG, 5 st kaffekoppar med fat, benporslin, "Betula", Gustavsberg, 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

YNGVE EKSTRÖM, 1 par, fåtöljer, "Lamino", Swedese, år 2014
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

ERIK WÖRTZ, sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-/70-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

CARL MALMSTEN, fåtölj, "Oscar", OH Sjögren, inköpt 2021
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK

ARNE VODDER, tillskrivet, skrivbord och skrivbordsstol, fanér av riopalisander, 1960-/70-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering22 000 - 25 000 SEK

ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK

ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Slutpris6 800 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK

HERTHA BENGTSON, kopp med fat, porslin, "Fructus", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK

STIG LINDBERG, 4 del, porslin, "Colorado", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering1 500 SEK

SKÅL PÅ FOT, silver, GAB, Stockholm, 1935
Slutpris6 800 SEK
Värdering4 000 SEK

BORGILA, vas, silver, Stockholm 1949
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, taklampa, mässing, modell 6395, Danmark, 1960-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK

ERLING VALLDEBY (1899-1973), 1 par vägglampor, stengods, NK Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-/40-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK

LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie" / "Tivolilampan", Lyfa, Danmark
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1954
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK

BERTRAM POT, golvlampa, "Prop light", för Moooi, 2000-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK

BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, år 1967
Slutpris8 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, 2000-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, 2000-tal
Slutpris18 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

INGEGERD SILOW, rölakan, monogramsignerad, ca 170 x 230 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

Öppettider
Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi 15.00
Röda dagar STÄNGT
© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.



