Börjar: 21 nov 2025 16:00Avslutas: 7 dec 2025 18:00

Selected items / dec 2025

CERTINA, damarmbandsur, 18k vitguld, tot vikt ca 18,5 g
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, GAB, Stockholm, 1935
Slutpris6 800 SEK
Värdering4 000 SEK
BORGILA, vas, silver, Stockholm 1949
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
PRADA, handväska, "Glace Calf Twin Pocket Tote Bag", 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKAMPEL, alabaster, 1900-talets början
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, swedish modern, Glas och Trä, 1940-/50-tal
Slutpris7 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie" / "Tivolilampan", Lyfa, Danmark
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1972
Slutpris36 000 SEK
Värdering35 000 - 40 000 SEK
SKÅLAR OCH FAT, 7 del, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÅGSOFFA, 1700-/1800-tal
TRÅGSOFFA, 1700-/1800-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
STOLAR, 1 par, 1700-tal
STOLAR, 1 par, 1700-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1700-/1800-tal, märkta AAS
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
SÅSKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
LYKTA, mässing och glas, 1700-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.60 ct
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
AXEL LINDMAN (1848-1930), olja på duk, signerad
Slutpris8 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BÄGARE, silver, GAB, år 1947, total vikt ca 220 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1954
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTRAM POT, golvlampa, "Prop light", för Moooi, 2000-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
Slutpris4 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
BO BESKOW (1906-1989), olja på duk, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, år 1967
Slutpris8 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris7 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
PETER GODWIN (Australien, född 1953), tempera på pannå, signerad och daterad 2016 à tergo
Slutpris1 700 SEK
Värdering4 000 SEK
BROR FORSLUND (1902-1982), skulptur, snidat trä, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ALFRED WAHLBERG (1834-1906), olja på duk, signerad och daterad 63
Slutpris24 000 SEK
Värdering50 000 - 60 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris18 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
SPEGEL, rokoko, bronserad, 1700-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, MGAB 1976
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
GÉRARD THOMAS, hans krets, flamländsk skola, 1600-/1700-tal
Slutpris8 200 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
DEKORELEMENT, skuret och bronserat trä, 1700-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK