Börjar: 21 nov 2025 16:00Avslutas: 7 dec 2025 18:00

Selected items / dec 2025

VAS, silver, rokokostil, CG Hallberg, Stockholm 1934
Slutpris5 200 SEK
Värdering3 000 SEK
WIWEN NILSSON (1897-1974), collier, sterlingsilver, med bergkristall, Lund 1947
Slutpris19 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
GUCCI, väska, "Soho chain tote"
Slutpris4 800 SEK
Värdering8 000 SEK
CARTIER, armbandsur, herr, Santos, automatisk
Slutpris32 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ASSIETTER, 3 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Slutpris4 600 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
PIERRE BALMAIN, damarmbandsur, 18k guld, med diamanter
Slutpris36 000 SEK
Värdering32 000 - 36 000 SEK
TAGE BJÖRKLUND, kaffekanna samt sockerskål, silver, Strängnäs 1953
Slutpris14 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
Slutpris36 000 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
BROSCHNÅL, 18k guld, svenska stämplar Sig P, Stockholm 1955, vikt ca 5,8 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter och safirer, otydliga svenska stämplar 1929
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BROSCH, 23k guld och platina, med 22 diamanter, sannolikt omkring år 1900
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, LL&C, Stockholm 1894, vikt ca 64 g
Slutpris52 000 SEK
Värdering45 000 - 50 000 SEK
FICKUR, 14k guld, 1900-talets första hälft
Slutpris12 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
HANDKOLORERAD KARTA, Gerard & Leonard Valck, Sueciae Magnae, totius orbis regni antiquissimi, hodierna in sex principales suas partes. Amsterdam c. 1690.
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
PÄRLCOLLIER, orientpärlor, lås av 18k guld med diamanter, Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1938
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris30 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
HENRIK NOURIN (verksam 1730-1774), bägare, silver, Norrköping 1739
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
PER KRAFT D.Y. (1777-1863), hans krets, Carl XIV Johan, olja på uppfodrad duk
Slutpris25 000 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
LJUSKRONA, mässing, omkring sekelskiftet 1900
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1 par parmålningar, olja på duk, 1700-tal
Slutpris12 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
DOSA, emaljarbete, rokoko, 1700-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris9 200 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på pannå, signerad
Slutpris10 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, 1800-talets andra hälft
Slutpris6 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Slutpris3 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par, fåtöljer, "Lamino", Swedese, år 2014
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), olja på duk, signerad
Slutpris50 000 SEK
Värdering60 000 - 70 000 SEK
Slutpris16 500 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1960
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
 ERIK WÖRTZ, sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-/70-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Oscar", OH Sjögren, inköpt 2021
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
PELLE ÅBERG (1909-1964), olja på pannå, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Slutpris15 000 SEK
Värdering22 000 - 25 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA OCH BRICKA, silver, CG Hallberg, 1954
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris6 800 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
HERTHA BENGTSON, kopp med fat, porslin, "Fructus", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, 1800-/1900-tal
Slutpris10 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK