Börjar: 21 nov 2025 16:00Avslutas: 7 dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
- BelysningRensa filter

LJUSKRONA, mässing, omkring sekelskiftet 1900
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1960
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, taklampa, mässing, modell 6395, Danmark, 1960-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK

TAKAMPEL, alabaster, 1900-talets början
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

ERLING VALLDEBY (1899-1973), 1 par vägglampor, stengods, NK Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-/40-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK

LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie" / "Tivolilampan", Lyfa, Danmark
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 SEK

LYKTA, mässing och glas, 1700-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 000 SEK

BERTRAM POT, golvlampa, "Prop light", för Moooi, 2000-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK